A ma 60 éves Brad Pittnek nehéz béklyót, a külsejéért megszállottan rajongó bulvársajtó folyamatos figyelmét és nyomasztását, az emberek előítéletét kellett levetnie magáról ahhoz, hogy megmutassa, mi mindenre képes a nagyvásznon. Így lett az oklahomai gyerekből Hollywood legjobb rendezőinek aranyembere.
„»A légy erős, legyél ügyes, ne mutasd a gyengeséged« jegyében nőttem fel” – nyilatkozta gyerekkoráról Brad Pitt 2019-ben a New York Timesnak adott, azóta is sokat idézett nagyinterjújában. Egy háromgyerekes családban, a legidősebb gyerekként született Pitt édesapja egy fuvarozással foglalkozó céget vezetett. A férfi kemény körülmények között, szegénységben nőtt fel, ezért egész életében azon dolgozott, hogy a gyerekeinek kicsit jobb sors jusson osztályrészül, de egyúttal a túléléshez szükségesnek gondolt, „maszkulin” életstratégiát is beléjük nevelte. Brad Pitt csak sok-sok évvel később jött rá, hogy ezzel a túlságosan férfias attitűddel neki még dolga van, az apa-fiú kapcsolat bonyolultságát a 2019-es Ad Astrában játszhatta el főszereplőként James Gray rendezésében. A filmben egy apja felkeresésére induló asztronautát játszik.
Annak idején kritikánkban Pitt alakításáról azt írtuk, hogy a színésznek minden jól áll, „például az is, ha akciósztárként kell űrhajósdit játszania, meg az is, ha érzelmek széles skáláján kell szinte eszköztelenül játszania – egyszerűen jó nézni, jó megbízni benne”.
Ám hosszú út vezetett odáig, hogy a hollywoodi filmcsillag az emberek figyelmét átterelje a megnyerő külsejéről az annál is megnyerőbb tehetségére.
Az Oklahoma államban született William Bradley Pitt már középiskolásként tagja volt egy önképző körnek és egy színjátszó csoportnak. A Missouri Egyetemen újságírást tanult, de igazi vágya a filmezés maradt, és mivel erre Missouriban nem volt lehetősége, úgy döntött: oda utazik, ahol a filmek készülnek. Két héttel a diploma megszerzése előtt otthagyta az egyetemet és Los Angelesbe költözött. Színi tanulmányainak költségeit a legkülönfélébb munkákkal teremtette elő: fuvarozott sztriptíztáncosnőket, pincérkedett, óriás csirkének öltözve reklámozott étteremláncot.
Az 1980-as évek végétől kezdett feltűnni tévésorozatokban, 1987-ben a Dallasban is felbukkant a tinédzser Randyként. Első főszerepét A Nap sötét oldala című amerikai-jugoszláv koprodukcióban kapta, de nem sokkal a forgatás befejezése előtt kitört a délszláv háború, a leforgatott anyag nagy része eltűnt és csak tíz évvel később került elő, így a filmet is csak ekkor mutatták be.
Az áttörést végül az 1991-ben bemutatott Thelma és Louise sármos stoppos fiúja hozta meg a számára (a szerepért versenyben volt az akkor még szintén ismeretlen William Baldwin és George Clooney is).
A cowboykalapos, szexi déli srác, akibe a Geena Davis alakította Thelma belehabarodik, egy csapásra sztárrá tette őt, és onnantól kezdve Pitt bármit csinált, abból biztosan azonnal hír lett. A filmes sikerei és bukásai épp úgy a közbeszéd tárgyává váltak, mint az, ha megváltoztatta a frizuráját, kockásra gyúrta a hasát, vagy barátnőt váltott. A párkapcsolata előbb Gwyneth Paltrow-val, a házassága később Jennifer Anistonnal állandó témát szolgáltattak a bulvársajtó számára.
„A 90-es években minden figyelem rám irányult. Az elvárások kakofóniája és az ítéletek nagyon kényelmetlenné tették az életem. Egy kicsit remetévé váltam ettől, és a felejtésig ittam magam” – vallotta meg a már említett New York Times-interjúban.
A szépfiú kategória ellen az elejétől fogva lázadt, mindhiába: 1995-ben megválasztották a „világ legszexibb férfijának”, és ezt a címet később még egyszer elnyerte.
Férfi szexszimbólum lett belőle, neve szinonimájává vált a „sármos, szép férfinak”. Shania Twain a That Don’t Impress Me Much című számába még bele is foglalta a nevét.
1992-ben a Robert Redford rendezte Folyó szeli ketté című drámában láthattuk viszont, majd következett 1994-ben az Interjú a vámpírral és a Szenvedélyek viharában című, újabb filmdráma, amelyért először jelölték Golden Globe-díjra. Ez volt az első alkalom, hogy bebizonyította: a szőke „férfi-naivánál” ő azért többet is ki tud hozni magából.
Innentől találtak rá Hollywood fenegyerekei; a független filmes, sajátos stílusnyelvükről már messziről felismerhető filmrendezők. Mert bármennyire is az A-listás filmcsillagok között is a VIP-klubba tartozó színész, Brad Pittet csak nagyon ritkán vonzották be a tutisiker, mainstream blockbusterek (Marvel-produkcióban például sosem láthattuk), ugyanakkor kifejezetten sokszor kereste az egyedi látásmóddal rendelkező rendezők társaságát és a színészi kihívásokat.
Jelölésektől az első Oscarig
A David Fincher rendezte Hetedik című bűnügyi thrillerben egy fiatal detektívet játszott; a brit rendező, Terry Gilliam 12 majom című filmjében pedig Bruce Willis mellett egy látomásoktól gyötört elmebeteget. Ezért az alakításért megkapta a Golden Globe-díjat, és ez volt az első alkalom, hogy Oscar-díjra is jelölték.
A Hét év Tibetben című életrajzi drámában egy osztrák hegymászót személyesített meg, majd 1999-ben ismét David Fincherrel dolgozhatott együtt: a Harcosok klubja később igazi kultfilmmé vált.
A következő évben megint csak a világ legvonzóbb férfijának választották meg, de ekkor már senki sem vitatta, hogy a szép külső mögött tényleg tehetséges színész rejtőzik.
Bizonyságát adta ennek, amikor a Halált játszotta a Ha eljön Joe Black című romantikus drámában (ez a valaha forgatott legdrágább, speciális effektusokat nem alkalmazó film); majd főszerepet kapott a Bábel című filmdrámában és a Benjamin Button különös élete című, ugyancsak Fincher-filmben is, utóbbiért 2008-ban másodszor jelölték Oscar-díjra.
Brad Pitt azonban nemcsak tehetséges drámai színész, de különösen jól állnak neki a vígjátékok, sőt, tulajdonképpen akkor van igazán elemében, ha humort is vihet a játékába. Ezt a Thelma és Louise-nál először, majd később a Julia Robertsszel forgatott A mexikóiban, az Ocean's trilógia filmjeiben, és különösen a Guy Ritchie-féle Blöffben (zseniális akcentussal), illetve a közepesen sikerült Mr. és Mrs. Smith-ben bizonyította is.
Később dolgozott Terrence Malickkel Az élet fája című filmben, majd pedig hamarosan kiderült, hogy Pitt nemcsak Fincher, de Quentin Tarantino aranyembere is.
2009-ben került a mozikba a Becstelen brigantyk című második világháborús film, amelyben az addig is sokoldalúnak, de mégis elsősorban romantikus vagánynak tartott színész új oldaláról mutatkozott meg: Pitt itt egy zsidó katonákból, a nácikon rajtaütő, Hitler-ölő csapatot verbuváló hadnagyként jelenik meg. Rá tíz évvel később Tarantino rábízta a Volt egyszer egy... Hollywoodban a kaszkadőr szerepét: Leonardo DiCaprio karakterének dublőrét játszotta. Alakításáért elnyerte a második Gloden Globe-díját, de ami ennél is fontosabb: a legjobb mellékszereplő kategóriában megkapta élete első színészi Oscarját is.
Annak idején Kovács Gellért filmkritikus úgy fogalmazott, hogy a Cliff Booth nevű fickó megformálása Brad Pitt karrierjének egyik legnagyszerűbb szerepe volt. „Ha választani kell, ha nagyon kell választani, akkor a Volt egyszer egy… Hollywood inkább Brad Pitt filmje – és nem azért, mert jobb DiCapriónál, hanem mert Tarantino az ő alázatos, szélsőségesen férfias, titokzatos és nagyon macsó figurájára építi a film érzelmi hatásmechanizmusát. Az se rossz persze, amikor csak félmeztelenül antennát szerel munkaadója-barátja háztetőjén, imádnivaló pitbullját neveli/eteti a lakókocsiban, vagy kimosolyog az autó ablakán a hippilányra, de a történetben Cliff az, aki – mivel nem a karrierje alkonyán sopánkodik, mint Rick, hanem próbál csak úgy élni – egy hosszú, feszült, egészen briliáns jelenetnek köszönhetően ráeszmél arra, mi lopakodott be a napfénybe.”
A Buzzfeeden egyébként ebben az időben meg is jelent egy cikk azzal címmel, hogy „Brad Pitt egy karakterszínész csapdába esve egy mozicsillag testében”, és ebben tulajdonképpen van valami. A Tarantino-filmben alakításával úgy játszik a szó legnemesebb értelmében DiCaprio alá, hogy közben mindaz, ami Cliff karakterével történik, koherens és a saját jogán is működik, egy kisfilm a nagyfilmben. Hasonló mondható el a Harcosok klubjáról is, ahol Edward Nortonnal játszott együtt. James Gray szerint Brad Pitt „mindig támogatta, hogy kevesebb reflektorfény essen rá és kevesebb szövege legyen. Nem gondolom, hogy Brad szükségszerűen szeret a figyelem középpontjában lenni” – fogalmazott a rendező.
Az Oscart tehát teljes joggal érdemelte meg a színész, de az igazsághoz hozzátartozik, hogy nem a Volt egyszer egy…Hollywoodért foghatott a kezében először arany szobrot. Steve McQueen filmjéért, a 12 év rabszolgaságért, amelyben ugyancsak mellékszerepben tűnt fel, producerként vehette át élete legelső Oscar-díját.
Előtte színészként ugyancsak elismert alakítást nyújtott a Michael Lewis könyvéből készült Pénzcsináló című filmben, ezért ismét Golden Globe-díjra jelölték, és a legjobb főszereplő kategóriában elnyerte a New York-i filmkritikusok díját.
Aztán 2014-ben az Igaz szívvel című televíziós drámáért Primetime Emmy-díjat kapott.
Mindeközben sikeres üzletemberré is vált (ingatlanbirodalma jelenleg 72 millió dollárt ér), és producerként is egyre gyakrabban tette le a névjegyét. Úgy gondolja, hogy a színészet a „fiatalabb emberek játéka”, a producerkedéshez pedig legalább nem kell nagyon korán kelni és sminkelni sem.
2001-ben akkori feleségével, Jennifer Anistonnal és korábbi menedzserével, Brad Greyjel közösen megalapította a saját produkciós cégét, a Plan B Entertainmentet. Az elmúlt két évtizedben a produkciós vállalat olyan filmekhez szerzett finanszírozást, mint A tégla (amely rögtön négy Oscart nyert), a Trója (melynek főszerepét Pitt alakította), Charlie és a csokigyár, Ízek, imák, szerelmek, Z világháború, A nagy dobás, a Marilyn Monroe életét feldolgozó Blonde, a Csodálatos fiú Timothée Chalamet főszereplésével, vagy a már emlegetett Ad Astra.
A produkciós cégnek később Pitt egyedüli tulajdonosa lett, miután Anistontól elvált, Brad Grey pedig elhunyt 2017-ben. A Plan B Entertainment 60 százalékát tavaly vásárolta meg tőle a francia médiakonglomerátum, a Mediawan.
Szárazon
Jennifer Aniston színésznőtől öt év házasság után, 2005-ben vált el. Második választottjával is a film világa hozta össze: a Mr. és Mrs. Smith forgatásán szeretett bele partnerébe, Angelina Jolie-ba, akivel kilenc együtt töltött év után, 2014-ben össze is házasodtak. A sajtó által csak Brangelinának nevezett álompárnak három vér szerinti, és három örökbe fogadott gyereke lett. A házasságkötés után azonban hamar véget ért a románc, Jolie 2016-ban nyújtotta be a válókeresetét.
Jolie-ról és Pittről, a tönkrement kapcsolatukról tömegével jelentek meg a cikkek az elmúlt években, a botrányokkal övezett válásról szóló hírek pedig mind arra utaltak, hogy Brad Pitt az alkoholproblémái miatt megbocsáthatatlan módon viselkedett. A Huffington Post egy ízben azt írta, hogy a válást kiváltó incidens állítólag az volt, amikor Pitt szóváltásba keveredett a legidősebb gyerekkel, Maddox-szal, akit bántalmazott is. A vélt gyermekbántalmazás miatt akkor nyomozás indult, ám később Pittet – aki régóta cáfolja a vádakat – felmentették az ügyben.
Amikor 2021-ben a Guardian egy újságírója megkérdezte Angelina Jolie-t, hogy féltette-e a családja biztonságát a házassága alatt, azt válaszolta, hogy igen, az egész családját féltette.
A Brangelina páros jogilag csak 2019-ben tudott véget vetni a kapcsolatuknak, de továbbra is a gyerekeik felügyeleti jogáért pereskednek, továbbá egy franciaországi közös szőlőbirtok körül is zajlik a perpatvar.
Az Angelina Jolie-val való szakítás óta Pitt többször is nyilatkozott arról, hogy megváltozott, és több figyelmet fordít saját mentális, lelki egészségére. A New York Timesnak beszámolt róla, hogy 2016-ban felismerte, az alkoholfüggőségével kezdeni kell valamit, másfél éven át járt az anonim alkoholistákhoz, melyet utólag „felszabadító élményként” írt le. Azóta állítása szerint absztinens.
Az utóbbi években kiemelkedő alakítást ugyancsak egy mellékszerepben produkált, a 2022-es Babylonban. Dicsérő kritikánkban sorra vettük a film zseniális színészeinek alakításait. Pittéről ezt írtuk: „Vagy Brad Pitt, aki mindenek ura, Hollywood csúcsragadozója, de mégsem öntelt egy pillanatig sem, igazi érzések munkálnak benne akkor is, ha idióta, akkor is, ha épp a legbölcsebb próféta, akit valaha láttunk, mert elfér benne mindkettő, ahogy a komolytalan amorózó és a szívszaggató kiábrándult is.”
Az ugyanabban az évben megjelent, de felejthető A gyilkos járat sikere jóval elmaradt a Babylonétól. Nagy alakítást várhatunk viszont még tőle a közeli jövőben a Forma-1-es tematikájú filmben, ahol egy, a nyugdíjból visszatért pilótát alakít majd, illetve jövőre érkezik egy közös filmje George Clooney-val. Ugyanakkor már ő nem játssza a főszerepet az új David Fincher-filmben, A gyilkosban, helyette Michael Fassbender próbál hidegvérrel ölni. Fincher azt mondta nem rég egy interjúban, hogy Pitt azzal dobta vissza a felkérést, hogy a film túl erőszakos, „túl nihilista” lett volna a számára.