Egyes törvényhozók szerint az esemény „nyugati ideológiát" terjeszt.
A négy évtizedes múltra visszatekintő Gay Games – amelyen meleg és heteroszexuális sportolók egyaránt részt vehetnek – múlt pénteken kezdődött két helyszínen, Hongkongban és a mexikói Guadalajarában – számolt be a CNN.
A portál szerint nyolc hongkongi törvényhozó azonban már két nappal a nyitóünnepség előtt bejelentette, hogy támogatja konzervatív csoportok azon petícióját, amely a játékok betiltását követeli, azzal vádolva az eseményt, hogy az LMBTQ-jogok mellett érvel és „nyugati ideológiát" terjeszt.
Junius Ho, a Peking-párti nacionalizmusáról és a melegellenességéről egyaránt ismert törvényhozó azt mondta, hogy az esemény sértheti az új nemzetbiztonsági törvény azon rendelkezéseit is, amelyek tiltják, hogy külföldi hatalmak beavatkozzanak Hongkong kormányzásába. Egy másik Peking-párti törvényhozó, Peter Shiu szerint a rendezvény túlmutat egy átlagos sporteseményen: „Ez nyilvánvalóan csak érdekérvényesítés. Fogalmam sincs, hogyan sikerült eljutnia Hongkongba" – mondta.
A Gay Games szervezői ezt követően közölték, hogy működésük nyílt és átlátható, és „az első naptól kezdve betartják a helyi törvényeket".
A CNN megkérdezte a hongkongi kormányt, hogy milyen támogatást nyújtott a játékoknak, és mi a véleménye azokról a törvényhozókról, akik szerint az esemény megsértheti a nemzetbiztonsági szabályokat. A kérdés első felére nem válaszoltak, a másodikra viszont igen: „Bármilyen tevékenység, amely Hongkongban zajlik, nem sértheti Hongkong törvényeit. A bűnüldöző szervek lépéseket tesznek, ha a törvények bármilyen megsértése történik, legyen szó általános szabálysértésekről, bűncselekményekről vagy nemzetbiztonságot veszélyeztető cselekményekről" – írták. A hírek szerint ilyen típusú lépések – egyelőre – nem történtek.
Hongkong – első ázsiai helyszínként – és Guadalajara 2017-ben nyerte el az idei Gay Games rendezési jogát. Az eseményen 2381 sportoló vesz részt a világ minden tájáról, a záróünnepség november 11-én lesz.
(Nyitóképünk a múlt pénteki nyitóünnepségen készült. Fotó: AFP / Peter Parks)