Reisz Gábor filmje a legjobb nagyjátékfilm díja mellett még a legjobb forgatókönyv díját is megkapta Chicagóban.
Reisz Gábor Magyarázat mindenre című filmje nyerte meg Chicagóban a nemzetközi nagyjátékfilmek szekciójában a legjobb filmnek járó, Gold Hugo elnevezésű fődíjat, illetve a legjobb forgatókönyvért járó Silver Hugo díjat is megkapta – közölte péntek éjjel a forgalmazó.
A zsűri indoklása szerint a Magyarázat mindenre „zseniálisan meséli el főhőse felnőtté válásának, egyúttal egy ország kulturális változásainak többrétegű történetét. A szellemesen, lebilincselően és intelligensen elbeszélt, gyönyörű történet egy látszólag jelentéktelen eset nyomán bontakozik ki. A kiválóan megírt, megrendezett és eljátszott film nemcsak a felnőtté válás nehézségeivel foglalkozik, hanem behatóan megvizsgálja az emberi természetet is, amikor a döntések meghozatalának ijesztő kihívásával kell szembenéznie.”
A film Silver Hugo díjjal jutalmazott forgatókönyvét Reisz Gábor és Schulze Éva írták.
„Nagyszerű történet, amely mesterien játszik az elvárásokkal – anélkül forgatja fel az alaptörténetét, hogy valaha is elárulná a közönségét. A forgatókönyv bensőséges módon mutatja be, hogyan válik felnőtté egy fiatal fiú, miközben egy ország rendkívül összetett politikai helyzetét is elemzi” – áll az indoklásban.
A rendező, Reisz Gábor Chicagóban tartózkodik a fesztivál vendégeként, itt értesült a díjakról is.
A Magyarázat mindenre október 5. óta látható a magyar mozikban, eddig több mint 36 ezer néző váltott rá jegyet. A hvg.hu kritikusa azt írta a filmről, az „úgy mutatja be a reménytelennek tűnő közállapotainkat, az egymás mellett elbeszélés normalitását, a két agymosottnak tűnő táborra szakadt országot, hogy közben időnként hangosan nevetünk a szintén nagyon ismerős családi párbeszédeken, és hétköznapi helyzeteken”. A sztori egy elrontott érettségiből bontakozik ki, amelyből országos politikai botrány lesz, és amely a fideszes szülő és az ellenzéki tanár révén megmutatja, hogyan beszél el egymás mellett a mai Magyarország minden politikai tábora.
A film minden magyar állami támogatás nélkül készült, és korábban a világ egyik legfontosabb filmfesztiválja, a Velencei Filmfesztivál kategóriadíját is megnyerte. Hogy milyen érzések kavarognak ilyen esetben egy magyar filmes fejében, többek között arról is beszélgettünk Reisz Gábor rendezővel és a szintén állami támogatás nélkül dolgozó Hajdu Szabolccsal a Vasfüggöny podcastben.