A kitett állat 70 centire nőtt. A harapása nagyon veszélyes.
Péntek reggel érkezett bejelentés a balatonlellei rendőrőrsre, hogy a 7-es főút mellett egy műanyag rekesz mellett aligátorteknőst találtak. A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóságának tájékoztatása szerint az állatot valószínűleg ebben a ládában dobták ki, de azt könnyen szétrágta és kiszabadult.
A rendőrök a természetvédelmi őrök segítségét kérték, mert egy ekkora aligátorteknőst nem könnyű befogni, ugyanis "komoly harapása" lehet. A megtalált állat 70 centis volt.
Az aligátor- más néven harapós teknős onnan kapta a nevét, hogy késéles, csőrszerű állkapcsa van, amivel erőfeszítés nélkül képes felaprítani zsákmányát, amiben a lábán lévő karmok is segítenek. (A fajt fel lehet ismerni onnan is, hogy szarukúp van a farkukon, illetve a fiatal egyedeknél kisebb tüskék vannak a gerinc és a bordapajzsok mentén.)
Az aligátorteknős különösen veszélyes állatfajnak minősül, legálisan kizárólag állatkertekben tartható
- írta a Nemzeti Park. Hozzátették, az aligátorteknősök nem csak az emberre veszélyesek. Miután itthon nincs természetes ellenségük, komoly károkat tudnak okozni az élővilágban.
Megjegyzik, hogy a természetben megtalálható aligátorteknősöket illegálisan tartották valahol kedvtelésből, majd kitették az állatokat, miután nagyra nőttek. Ekkor ugyanis már egyre nagyobb fenyegetést jelent a gazdáira nézve is, így "egyre kevésbé szívesen látott tagjai a családnak."
Előfordult az is, hogy a befogott aligátorteknős a rákövetkező napokban több tucat tojást rakott le, így felmerült annak a gyanúja is, hogy a szabadon engedett példányok szaporodni is tudnak.
A Nemzeti Park arra figyelmeztet, ha valaki aligátorteknőst lát, ne próbálja meg befogni, mert "meglepő hajlékonyságának köszönhetően" az állat a harapásával könnyen sérülést okozhat. Ehelyett egy természetvédelmi őrt kell értesíteni.
Kiderült az is, hogy a befogott teknősök chipet kapnak, majd állatkertekbe, teknősparkokba kerülnek.
Kapcsolt kép forrása: Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság, Erdős Sarolta