A magaslégkörben megjelenő füst miatt kollégánk teleobjektívjével már gyönyörűen kivehetők voltak a napfoltok a horizonthoz közel járó napkorongon. Eláruljuk, mitől színpompásabbak a szokottnál is mostanában a napkelték és napnyugták.
Ahogy az Országos Meteorológiai Szolgálat is megírta, a magaslégkör nem kristálytiszta mostanában a térségünk, illetve a kontinens délnyugati, déli része felett sem. Ennek részben az az oka, hogy szaharai eredetű por (barnás árnyalat), másrészt pedig a kanadai erdőtűzhöz köthető nagy mennyiségű füst (türkizes árnyalat) van a magasban.
Fotóriporter kollégánk, Veres Viktor kapott az alkalmon, és a varázslatos légköri jelenségről fotókat készített. Mint fogalmaz: a kanadai erdőtüzek hatalmas füsttakarója mostanra Európát is elérte. Emiatt Magyaroroszágon is a szokottnál színpompásabbak a napkelték és napnyugták, de a füstnek van még egy hozadéka: a normál légköri viszonyok sokszorosa a fényszűrőhatás.
Így tegnap este, amikor a Nap a horizonthoz közel járt, nem is volt szükség speciális csillagászati napszűrőkre, már egy normális teleobjektívvel is gyönyörűen látszottak csillagunkon a – közelgő naptevékenység-maximum miatt egyre növekvő számú – napfoltoknak nevezett sötétebb területek, különösen az AR 3363 jelű, hatalmas képződmény.
Fontos felhívni a figyelmet, hogy ez egy ritka alkalom volt. Alapszabály, hogy megfelelő védőeszköz (napszűrő, speciális fólia, illetve ilyen fóliával ellátott napfogyatkozás-néző szemüveg) nélkül soha ne nézzünk a Napba, még szabad szemmel sem, de szűrő nélküli távcsőbe nézve végképp ne próbáljunk meg a csillagunk irányába fordulni! Ha ezt teszi valaki, a maradandó látáskárosodás garantált, de a teljes látásvesztésnek szinte ugyanakkora az esélye, mint a súlyos szemsérülésnek.
További képek az Instagram-csatornánkon, kövessen minket itt is: