Élet+Stílus hvg.hu 2023. június. 02. 09:51

Böjte Csaba a sajtót hibáztatja, amiért az abúzusügyek miatt kevesebb pénz folyik be az alapítványához

Mint a sokat bírált szovátai szembesítésen fogalmazott: „nem én fogok éhen halni”.

Bár több mint 4500-an, köztük ismert művészek, tudósok és értelmiségiek aláírták azt a petíciót, amelyben azt kérték, ne szembesítéssel vizsgálja az alapítványában történt erőszakot, ne szembesítse az azt névvel felvállaló panaszost és az őt támogató (volt és jelenlegi) nevelteket, Böjte Csaba mégis megtartotta a Facebook-oldalán beharangozott találkozót Szovátán. A Transtelex tudósítása szerint az eseményen a Szent Ferenc Alapítvány vezetője és a szép számban megjelent támogatói feszültek egymásnak az odautazó újságírókkal.

Mint a lapnak az áldozat elmondta, neki nem küldtek külön meghívót Böjtéék, nem keresték telefonon sem, és bár lett volna lehetősége elmenni az eseményre, mégsem tette, mert „pontosan tudta, mire számíthat Böjtéék részéről”. Felidézte, hogy amikor a gyerekotthonban lakott, általános módszer volt a szembesítés, ő pedig ezúttal nem akarta kitenni magát az atya és követői támadásainak, akik egyébként nem feltétlenül tudhattak arról, hogy vele mi történt.

A találkozón Böjte Csaba ismét felhozta a korábban is előszeretettel használt hasonlatát, miszerint az abúzusügyben a hatóságok precízen eltávolították a „daganatos részt”, de nem álltak neki „lefűrészelni a beteg lábát”. A hasonlat második fele a sajtóra vonatkozott, amely Böjte szerint épp ezt tette azzal, hogy beszámolt a szovátai otthonban történtekkel. A szerzetes többször hangsúlyozta, hogy a sajtó felelőssége, hogy a gyermekotthonokban történt sorozatos szexuális bántalmazások miatt apadnak az alapítványhoz érkező magánadományok, ezért azt kérte az újságíróktól, hogy hallgassanak lelkiismeretükre, amikor cikket írnak, mert a tét az elmúlt évtizedek alatt felépített munkája: elegendő támogatás nélkül nem tudnak több gyereket befogadni, a meglévő gyerekeket pedig az állami intézmények veszik át. Ahogy fogalmazott: „nem én fogok éhen halni.”

A Transtelex tudósítása szerint Szász Attila, a Marosvásárhelyi Rádió főszerkesztő-helyettese volt az, aki megjegyezte, ha Böjte alapítványa már évekkel ezelőtt a párbeszéd és a transzparencia híve lett volna, akkor az abúzust elkövető nevelőt, Kedves Szabolcsot már időben eltávolították volna az intézményből. Szász Böjte kedvenc hasonlatára utalva így fogalmazott: ha a daganatos részeket kivágták volna, akkor nem egy visszaélési sorozatról beszélnénk, ami tíz évig tartott.

Májusban jogerős ítéletében 28 év börtönt szabott ki a Maros megyei ítélőtábla a Böjte Csaba felelősségi körébe tartozó dévai Szent Ferenc Alapítvány volt alkalmazottjára, aki az ügyészek szerint tíz éven keresztül rendszeresen és akadálytalanul bántalmazta szexuálisan és fizikailag a rábízott gyerekeket az alapítvány két, Hargita megyei bentlakó otthonában.

Böjte Csaba megszólalt a gyerekeket erőszakoló nevelő ítélete után: Nekünk nem az ítélkezés, hanem az imádság a dolgunk!

Hangsúlyozta, hogy végig együttműködtek a hatósággal, és megköszönte a román bíróság és ügyészség munkáját.