A kifizetés még 2020-ban történt, tényére azok az iratok utalnak, amelyeket Harry herceg nyújtott be a bíróságnak saját, szintén a brit sajtómágnás vállalkozásai ellen indítani szándékozott 200 ezer fontos kártérítési perében.
Titokban fizetett sérelemdíjat Rupert Murdoch sajtóbirodalma Vilmos hercegnek 2020-ban, hogy csendben elsimítsa a királyi család telefonjai lehallgatásának még a 2010-es évek elején kipattant ügyét – írja a brit Guardian. A kifizetés tényére a lap szerint azokból az iratokból derült fény, amelyeket Harry herceg nyújtott be a bíróságnak abban a perben, amit ő maga indítana a Sun és a News of the World kiadója ellen, és aminek kedden tartják a következő tárgyalását.
A Vilmosnak fizetett sérelemdíjról egyelőre sem azt nem tudni, hogy mekkora az összeg, sem azt, hogy pontosan mire hivatkozva fizették ki.
Harry a bíróságon arról beszélt, hogyan próbált meg bocsánatkérést kicsikarni Rupert Murdoch cégétől a lehallgatások miatt, amiket érvelése szerint saját nagyanyja, a tavaly szeptemberben elhunyt II. Erzsébet beleegyezésével hajtottak végre.
Harry állítja, hogy a királyi család és a bulvárlapokat is kiadó Murdoch-birodalom vezetői 2012 előtt titkos egyezséget kötöttek arról, hogy a királyi hercegek elhalasztják, hogy eljárást indítsanak a lapkiadó vállalat ellen, amely cserébe egy későbbi időpontban meg fogja őket követni. Harry szerint így akarta elkerülni a királyi család, hogy a családtagoknak bíróság előtt kelljen tanúvallomást tenni a királyi telefonok hangpostafiókjainak rendkívül érzékeny tartalmú, a News of the World királyi családra szakosodott tudósítója által megszerzett tartalmával kapcsolatban.
Harry keresetében azt állítja, hogy a Sun és a News of the World kiadója széles körű illegális megfigyelés alá vonta az életét, feltörte hangpostáját, illegálisan megszerezte egyes személyes adatait. Harry szerint a News UK lapkiadó – amely a Sunt is kiadja – nem tartotta magát a fent jelzett titkos megállapodáshoz, és hiába kérte tőlük 2017-ben, hogy kérjenek bocsánatot az illegális tevékenységek miatt.
A kiadóvállalat ugyan elismeri, hogy valóban feltörték a hangpostafiókokat, de azt állítják, hogy ehhez a Sunnak nem volt köze – a lap főszerkesztőjét 2014-ben fel is mentette a bíróság –, csak az azóta megszűnt News of the Worldnek, és jelezték, Harry vádjai közül több is 20 évvel ezelőtti ügyekre vonatkozik.
A Guardian emlékeztet, hogy Murdoch médiabirodalma igyekszik elkerülni, hogy ismét nagy figyelmet keltő bírósági ügybe keveredjen, miután alig pár hete fizetett a hozzá tartozó Fox News 700 millió dolláros – 266 milliárd forintos – összeget egy peren kívüli egyezségben, amiért hazudtak a 2020-as amerikai választásról.
266 milliárd forintnyi pénzt fizet a Fox News, amiért hazudott a 2020-as választásról
Peren kívüli egyezségre jutott a Fox News és a választás technikai rendszerét működtető Dominion: a tévécsatorna vezetői elismerték, hogy hazudtak, cserébe nem kell a tárgyaláson hetekig arról vallaniuk a nagy nyilvánosság előtt, hogy mindvégig pontosan tudták, tiszta volt a 2020-as elnökválasztás.
Harry herceg három külön jogi eljárást indított három médiacsoport ellen, mivel állítása szerint az újságírás nevében illegális módon igyekeztek információkat szerezni róla. A múlt hónapban személyesen jelent meg a Daily Mail kiadója ellen indított pere tárgyalásán, de a bíró még mérlegeli, hogy szabad bírósági utat ad a keresetnek. Hasonló ügyet indított a Mirror és a Sunday Mirror kiadója ellen is a herceg, ez két héten belül indulhat, és Harry – szakítva az eddigi királyi családi protokollal – beül a tanúk padjára.
Ha a mostani, Murdoch-birodalom elleni meghallgatásokon sikerrel jár, akkor jövő év elején indulhat Harry 200 ezer fontos kártérítési pere.
Még több Élet+Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: