A Magyar Gyógyszertudományi Társaság a vadgesztenyének ítélte a címet.
2013 óta minden évben megválasztja a Magyar Gyógyszertudományi Társaság az Év Gyógynövényét. A kezdeményezés célja, hogy egyrészt felhívják a figyelmet a gyógynövények szakszerű használatára, másrészt, hogy népszerűsítsék őket.
A 2023-as év győztese a vadgesztenye lett. A vadgesztenye (Aesculus hippocastanum) a szappanfa-virágúak családjába tartozik, amely 15 fajból áll. Magyarországon is őshonos, a népi gyógyászatban közkedvelt gyógynövény, tinktúrát, pépet és krémet állítanak elő belőle, emellett már a gyógyszeriparban is fontos alapanyagnak számít termése mellett kérge, levele, virága is számos jótékony hatással bír.
A vadgesztenye magjának fő hatóanyaga az eszcin, szaponin, de tartalmaz még allantoint, kumarint és flavonoidokat.
A vadgesztenye jótékony hatással van az érrendszerre, kötőszövet- és érfalerősítő hatásáról ismert, segíthet csökkenteni a keringési rendszer gyulladását, támogatja a visszértágulat tüneteinek enyhítését. Emellett a vadgesztenye kivonat növeli a véráramlást és javítja a szív- és érrendszeri egészséget, pozitív hatással van a vérkeringésre. Érdemes használni aranyér problémák csökkentésére. Hatékony megoldás lehet „nehéz-láb” szindrómánál vagy véraláfutásoknál, zúzódásoknál, mert segíti a felszívódást.
A vadgesztenye-kivonatot csak külsőleg érdemes alkalmazni, fogyasztása belsőleg nem javasolt.
Még több Élet+Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: