Épp egy évtizede került a katolikus egyház élére.
Tíz évvel ezelőtt, 2013. március 13-án, egy szerdai estén – csaknem két héttel XVI. Benedek pápa távozása után – szállt fel a Ferenc pápa megválasztását jelző fehér füst a vatikáni Sixtus-kápolnára szerelt kéményből.
Korábban többször is sikertelenül szavaztak a bíborosok a katolikus egyház szívében, így összesen két nap és öt voks kellett a döntés megszületéséhez, hogy
az akkor 77 éves, Argentínában született, de olasz származású Jorge Mario Bergoglio veszi át az egyház vezetését.
Magának a Ferenc nevet választva ő lett a katolikus egyház 266. pápája, egyben az első, aki jezsuita ezen a poszton, akitől akkoriban azt várták, hogy konzervatív, de szociálisan érzékeny vezető lesz.
Ahogy ebben a portrénkban részletesen írtunk róla, a megválasztása utáni évek egyértelművé tették: Ferenc sok szempontból az első pápa, akinek a 21. századi média eszközei állnak a rendelkezésére, hogy kapcsolatot építsen a katolikus és nem katolikus tömegekkel. A hétvégén Budapesten miséző egyházfőt azonban nem az eszközök, hanem az ezeken át közvetített üzenetek tették szupersztárrá.
Már tíz éve, a megválasztása után aláírta lemondó nyilatkozatát arra az esetre, ha súlyos és állandó egészségi problémák miatt képtelenné válna teljesíteni a pápasággal járó kötelezettségeit. Az egyházfő jelenleg 87 éves, de úgy tudni, térdproblémáin kívül nincs baja.
A pápa néhány évvel ezelőtt megjelent könyvével részletesen itt foglalkoztunk:
Ferenc pápát nagyon is foglalkoztatják a nők
A katolikus egyházfő az új könyvében felteszi a kellemetlen kérdést: vajon a sok dráma, amelyet idén megtapasztaltunk a világban, csak a koronavírus-járványról szól, vagy arról is, amit a vírus leleplezett? Az Álmodjunk együtt című kötetben Ferenc pápa arra figyelmeztet: amit egykor normálisnak tekintettünk, egyre kevésbé látszik annak, és illúzió azt hinni, hogy visszatérhetünk oda, ahol a válság előtt tartottunk.