Hihetetlennek tűnik, de a dokumentumfilmeseknek mégis sikerül megmutatniuk, mennyire könnyű egy manipulátor karmai közé kerülni. Lawrence Ray egy évtizeden át láncolta magához fiatalok egy csoportját. Az ígérte nekik, hogy „megjavítja őket”, de közben a személyiségüket és a valóságukat is széttörte. Az Ellopott fiatalság: Egy szekta karmaiban című dokumentumfilm egyik legijesztőbb üzenete nem is az, hogy mit tud tenni az áldozataival egy szörnyeteg, hanem hogy ez szinte bárkivel megtörténhet.
Mi a valóság? Mi az igazság? Már nem tudom.
Felicia Rosario filozofikus kérdései mögött kőkemény, manipulációval, agymosással és erőszakkal átszőtt évek vannak. Amikor ezeket a kérdéseket felteszi magának az Ellopott fiatalság: Egy szekta karmaiban (Stolen Youth) című dokumentumfilm alkotóinak a kamerája előtt, még nagyon sok ponton bele van gabalyodva abba a hálóba, amelyet Lawrence Ray szőtt köré, és amelybe a testvérei, illetve még néhány fiatal fennakadt, és amelyből hosszú éveken át nem is szabadult.
Elvette a karrieremet, a barátaimat, a családomat. Elvett mindent, ami maradt belőlem, az mind az övé. Ami nekem maradt… belőlem semmi sem maradt meg nekem
– próbálja mérlegre tenni a sorozat címében is visszaköszönő ellopott ifjúságát Felicia, akinek – Lawrence Ray nem hivatalos „feleségeként” – elképesztő munkájába kerül, hogy újra felépítse magát, az emlékeit, a személyiségét.
A Disney+-on látható háromrészes dokumentumfilm nemcsak egy szekta felépülésének, majd szétesésének a történéseit rekonstruálja, hanem félelmetes kísérletet tesz arra is, hogy megmutassa, miként lehet manipulálni az emberi elmét, hogy az egy hamis valóságot hozzon létre. Zachary Heinzerling rendezőnek és a stábjának ebben hatalmas segítségére van az a rengeteg felkavaró felvétel, amelyet Ray készített az általa behálózott fiatalokról. Ezek a felvételek ott és akkor a manipuláció és a kontroll eszközei voltak a karizmatikus szektavezér kezében, a filmesek számára azonban tanulságos bizonyítékai a gonoszságnak. Ray mindent videóra vett, amit csak tudott, főleg azzal a szándékkal, hogy megvédje magát a vádaktól, de a felvételek végül épp a vádakat támasztják alá.
A történet váza: a New York-i Sarah Lawrence Főiskola egyik hallgatójának az apja a börtönből szabadulva egyszer csak felbukkan a lánya kollégiumában. Először csak szállásra van szüksége, de ebből gyorsan együttélés lesz, aztán benyomul a fiatalok életébe, egyenként átmossa az agyukat, és éveken át szektavezérként láncolja őket magához. A folyamatnak rengeteg pontján fenn lehetne akadni – kezdve onnan, hogy mit keres egy 50-es férfi 19-20 évesek társaságában, de az élet mindig épp annyira furcsa – főleg egy egyetemi kollégiumban –, hogy ezeken az anomáliákon át lehessen siklani.
A közeg egyébként is fogékony arra, hogy befogadja Lawrence Ray karizmáját. A felnőtt életük elején, a legsűrűbb útkeresés közben kapja el ezeket a fiatalokat, akik eleve sérülékenyek, többen a depresszió, szakítás, öngyilkossági gondolatok csapdájában vergődtek. Lawrence Ray – a többieknek csak Larry – pedig tudja, hogy kell ráakaszkodni ezekre az érzékenységekre: többször beszélt arról, hogy ezek a gyerekek azért verődtek egy csoportba, mert mindannyiukat foglalkoztatta, hogy eldobják maguktól az életüket. Márpedig ő segíteni tud nekik. Így kezdődött el a személyes tanácsadás, amelynek során ezeket a törékeny fiatalokat még törékenyebbé tette.
Larry Ray szorítása a fiatal társaságon még erősebb lett, amikor kiköltöztek egy New York-i lakásba, ahol az életük lényegében minden aspektusát kontrollálta: hogy mit csináltak, mikor és mit ettek, mikor aludtak. Közben mindegyik fiatallal kialakította és megerősítette a függési viszonyt: az egyikükkel elhitette, hogy skizofrén, a másikuknak a szexuális oktatását vállalta magára, átírta a gyerekkori emlékeiket, olyan traumákat kreált nekik, amelyeket valójában nem éltek át, olyan bűncselekmények bevallására kényszerítette őket, amelyeket nem követtek el.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/b85e3e86-f364-4b02-ab35-119fb90c64c5.jpg)
A fiatalok közben úgy érezhették, hogy Larry Ray „empátiájának”, felnőtt tapasztalatainak köszönhetően a vele töltött idő során valami fontosat tanulnak meg magukról és az életről. Irányt adott nekik, hitelt adott a létezésüket. És miközben maratoni beszélgetésekkel fárasztotta őket, ő maga sosem fáradt el – annyi amfetamint tömött magába, hogy szinte egyáltalán nem volt szüksége alvásra.
A Larry Ray féle kiképzés egyik fontos eleme volt, hogy a fiataloknak a saját valóságérzékelésüket az ő vádjaihoz kellett igazítaniuk. Elhitette velük, hogy kárt okoztak neki a tárgyai megrongálásával, hogy meg akarták mérgezni őt és egymást, és minderről kamera előtt kellett vallomást tenniük. Néha pedig a büntetéseket is filmre vették. Az egyik felkavaró jelenetben Larry egy harapófogóval szorítja az egyik áldozata nyelvét, és simán benne van a levegőben, hogy ki is rántja azt a szájából. Az általuk okozott „károkért” nemcsak bűnhődniük, hanem fizetniük is kellett, és ők több százezer dollárt ki is fizettek neki.
A fiatalok tekintete közben egyre üresebb és zavartabb lesz, szinte kivehető, ahogy elszivárog belőlük az élet. Többen pedig ténylegesen megpróbáltak véget vetni az életüknek. A sztorit először feltáró oknyomozó cikk szerint a Larryvel való találkozás előtt a Santos nevű fiatal volt az egyetlen, aki öngyilkosságot kísérelt meg, Larry megjelenése után a férfi további három áldozata is megpróbálta eldobni magától az életet. Ray becslése szerint összesen 12 öngyilkossági kísérlet volt a csoportban.
A fiataloknak semmi kapaszkodójuk nem maradt, a barátaikat ők maguk elutasították, nem véve tudomást a figyelmeztetéseikről, a családjuktól nemhogy elidegeníti őket Ray, de még azt is elhiteti velük, hogy a szüleik az életükre törnek. A szülők pedig – lévén a gyerekeik nagykorúak – tehetetlenek.
A személyiségük darabokra hullik, primitív, már-már állatias lesz a viselkedésük, az eszét vesztő Feliciáról például olyan felvételt mutat a dokumentumfilm, amelyet nagyon nehéz végignézni: egy, az artikulálatlanságig traumatizált, soványra fogyott nő egy kétéves gyerek szintjén próbálja kommunikálni, pontosabba kiordítani magából a fájdalmát.
Felicia Rosario Ray egyik leghihetetlenebb áldozata. Dominikai bevándorló szülők legidősebb lánya, aki az élet akadályait legyőzve bejutott a Harvard és a Columbia orvosi szakára, a karrierje küszöbén, a szakvizsgája előtt kapta el Larry, és pszichiáteri képzéssel felfegyverzett nő tehetetlen lesz a szektavezér mágnesével szemben, az évek során szinte zombivá zsugorodik a férfi mellett.
Lawrence Ray lényegében akadálytalanul folytathatta volna még a fiatalok agymosását éveken át, ha a barátaik nem fedezték volna fel azt a weboldalt, amely az egyik áldozatának, Claudia Drurynek az eszkortszolgáltatásait hirdette. A fiatal nőt prostitúcióra kényszerítette, heti hét napot kellett dolgoznia, a keresetét pedig oda kellett adnia Raynek, hogy kárpótolja az általa okozott állítólagos károkért. Több millió dollárhoz jutott általa a szektavezér.
A társak ennek a weboldalnak az apropóján keresték meg a New York Magazine újságíróit, akik aztán először írták meg Ray áldozatainak a történetét.
Bár a sorozat fókusza az áldozatokon van, Larry Ray szörnyetegségét is megmutatja, a sztorikon keresztül látunk bele ennek a mesteri manipulátornak az elképesztő pszichológiai radioaktivitásába. A kívülálló óhatatlanul felteszi a kérdést, hogy mégis hogy lehet beleesni egy ilyen csapdába, de a filmkészítők érzékenyen megmutatják, hogy ez szinte bárkivel megtörténhet. Larry Rayről 2005-ben, azaz öt évvel az előtt, hogy megjelent volna a Sarah Lawrence Főiskola kampuszán, készült egy pszichológiai szakvélemény a volt feleségével zajló gyerekelhelyezési perben. A klinikai szakpszichológus akkor azt írta:
Ray urat szó szerint lehetetlen a szokásos klinikai módon megvizsgálni. A személyiségének a dinamikája olyan összetett, hogy képes manipulálni és irányítani szinte minden helyzetet, amelyben találja magát, beleértve egy igazságügyi szakértővel folytatott pszichológiai interjút is, függetlenül attól, hogy a szakértő mennyire tapasztalt. Ray úr nagyon jó abban, amit [csinál].
Vagyis Ray úron egy klinikai pszichológus sem tudott fogást találni. Mennyire kiszolgáltatva lehettek neki a 19 évesek?
A sorozat legalább annyira komolyan veszi a szektásodás folyamatát, mint az onnan való szabadulást. Larry Ray áldozatai a kamerák előtt próbálják meg felgöngyölíteni a traumáikat, áthidalni a szakadékot, amely a felnőtt életüket kezdő egyetemisták és az agymosott szektatagok valósága között feszül, és amely sokkal szűkebb, mint azt gondolnánk.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/f9b71d3e-d458-4452-a7fc-e3b06a3ebf20.jpg)
Larry Rayt tavaly ítélték el, 60 év börtönbüntetést kapott többek között zsarolás, kényszerítés és emberkereskedelem miatt. Az államügyész szörnyetegnek nevezte a tárgyaláson.
Még több Élet+Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: