Élet+Stílus hvg.hu 2023. február. 19. 10:29

Tizenkét nappal a földrengés után is találtak túlélőket Törökországban

Egy család három tagját mentették ki a romok közül.

Még mindig találnak túlélőket a február 6-i, Törökországot és Szíriát megrázó földrengésben összedőlt épületek romjai között. A Reuters beszámolója szerint szombaton, tizenkét nappal a természeti katasztrófa után egy szír család három tagját, anyát, apát és gyereküket emelték ki élve Antakyában, utóbbi azonban később kiszáradás következtében elhunyt. Nem élte túl az ikertestvére és a nővére sem.

A 7,8-as erősségű földrengés következtében több mint 46 ezer ember vesztette életét, az áldozatok száma azonban még biztosan tovább emelkedik, mivel sokakat továbbra is eltűntként tartanak nyilván. A földmozgás csak Törökországban 345 ezer lakást pusztított el. Az Egészségügyi Világszervezet szerint a két érintett országban 26 millió embernek van szüksége humanitárius segélyre.

A török katasztrófavédelmi hatóság vezetője, Yunus Sezer azt közölte, hogy a kutató-mentő munkálatok várhatóan vasárnap érnek véget, azután megkezdődik a romeltakarítás. Sok család reménykedik ugyanakkor abban, hogy elhunyt szeretteiket még megtalálják, hogy meggyászolhassák és eltemethessék őket.

Az iszlám hagyományok szerint az elhunytakat a lehető leghamarabb nyugalomra kell helyezni.

Az építőipar szétlopása és a katasztrófavédelem gúzsba kötése miatt vált tragikussá a földrengés Törökországban

Az 1999-es, izmiti tragédia után földrengésadót is bevezettek az országban, nagyfokú épületmegerősítési programba kezdtek, az új házaknak pedig szigorú biztonsági előírásoknak kellett megfelelniük - legalábbis papíron. Gyakorlatban az egészet kisiklatta a korrupció és a haverok zsebének megtömése. A katasztrófavédelem pedig már képtelen gyorsan reagálni, ha megtörtént a baj, miután Recep Tayyip Erdogan bekötötte a saját hivatala alá.

hvg360 Nemes Nikolett 2025. március. 29. 20:00

„Iszonyatos stressz az X generáción, hogy felfogja, mit jelent ma az öregedés”

A magyar lakosság több mint 40 százaléka ötven év fölötti, nekik kell elsőként szembenézniük az idő múlásával. Miben más ma az öregedés, mint néhány évtizede? Mi mindent tehetünk, hogy a lehető legjobban éljük meg ezt az időszakot, és mit tehetünk az öregséggel kapcsolatos sztereotípiák ellen, amelyek máig makacsul tartják magukat?