Élet+Stílus hvg.hu/MTI 2023. január. 22. 18:35

Dollármilliárdokat fizet Kanada az őslakosoknak a kulturális népirtás miatt

115 éven át kényszerítették az őslakos gyerekeket Kanadában a családjuktól távoli bentlakásos iskolába, sokan éhen haltak - most a kormány 760 milliárd forintnyi kárpótlás fizetését vállalta.

A kanadai kormány és az őslakosok közötti kapcsolatokért felelős minisztérium bejelentette, hogy az ottawai vezetés 2,8 milliárd kanadai dollár (azaz 760 milliárd forint) kárpótlás fizetésére vállalt kötelezettséget az őslakosoknak. A cél jóvá tenni azt „a kollektív kárt, a nyelv, a kultúra és a hagyományok elvesztését”, amelyet az okozott, hogy az őslakosokat a katolikus egyház vezette bentlakásos iskolákba kényszerítették évtizedeken át.

Az összegből a 325 népcsoport oktatását, kultúráját és nyelvét kívánják feléleszteni Nyugat-Kanadában, valamint elősegíteni a kárvallottak szellemi „gyógyulási folyamatát”. „A túlélők igazságot és kárpótlást érdemelnek” - fogalmazott Marc Miller miniszter.

Az összeg felhasználásának pontos részleteit február 27-én a kanadai szövetségi bíróság fogja meghatározni.

Kanadában 1881 és 1996 között több mint 150 ezer őslakos gyereket szakítottak el a családjától, és helyeztek el bentlakásos iskolában. Hivatalos adatok szerint 4000 gyerek éhen halt, verték őket, és szexuális visszaélés áldozatai voltak egy olyan rendszerben, amelyet a Justin Trudeau miniszterelnök által létrehozott Megbékélési Bizottság kulturális népirtásnak nevezett. Más becslések szerint az áldozatok száma a 6000-et is meghaladta.

„Kanadának túl sok idejébe tellett, hogy szembesüljön történelmével, az általa elkövetett népirtással, és elismerje a kollektív károkat, amelyeket a bentlakásos iskolahálózat okozott népeinknek” - mondta Garry Feschuk, a sechelt népcsoport egykori vezetője. Hozzátette, hogy a mostani egyezség első lépésnek számít a helyes irányba.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.