A salgótarjáni Madách Imre Gimnázium egy külsős céget bízott meg a próbaérettségi lebonyolításával, amiért a diákoknak fejenként közel 5000 forintot kellett fizetniük. A tankerületi központ szerint ugyanakkor az iskolának nem volt engedélye erre.
Néhány nappal ezelőtt írtuk meg, hogy Salgótarjánban, a Madách Imre Gimnáziumban a próbaérettségi nyomdaköltségeit a diákoknak, vagyis a diákok szüleinek kellett kifizetniük. Olvasónk azt írta, hogy három tantárgy (matematika, történelem, magyar nyelv és irodalom) után 4900 forintot kellett befizetni, az összeget pedig meglehetősen sokallta, mivel az iskolához közeli nyomtatványboltban jóval olcsóbban, 1500–2000 forintból kijött volna a fénymásolás. A gimnázium igazgatója később lapunknak jelezte, hogy már tavaly is kellett fizetni a próbaérettségiért.
A Telex most megtudta, hogy azért nem volt ingyen az érettségire való felkészítő vizsga, mert azt a gimnázium egy külsős cégen, a MEGAvizsga Oktatási Kft.-én keresztül bonyolította le. A cég nem lehet ismeretlen az oktatási intézmények számára, honlapja szerint szakmai anyagokat ad iskoláknak, és központi felvételi előkészítő foglalkozásokat is tart 8. osztályos és végzős tanulóknak egyaránt, illetve országszerte több mint 500 iskolával állt már kapcsolatban – írja a lap. A dolgozatok összeállítását, kinyomtatását és javítását is vállalta a kft., ezzel nagy terhet leemelve a tanárok válláról, akiknek munkaidejükön kívül kellett volna foglalkozniuk a próbaérettségivel.
A lap kiszámolta, hogy mivel két érettségi tantárgyért középszinten fejenként 1800 forintot, a matematika középszintű próbaérettségiért pedig 1300 forintot kellett fizetniük a diákoknak, egy osztálynak összesen 133 ezer forintba kerülhetett a próbaérettségije. A befizettett összegből a Madách Imre Gimnázium igazgatója szerint, sem ő, sem a pedagógusok, sem a tankerület nem részesült.
Sőt, a Salgótarjáni Tankerületi Központ nem is tudott arról, hogy az iskola külsős céggel szervezte meg a próbaérettségit, és a Telexnek nyilatkozva azt mondták, hogy gimnáziumnak erre engedélye sem volt,
ezért vizsgálatot indítottak az ügyben.
„A tankerületi központ intézményeiben a színvonalas szakmai feladatellátáshoz és a működéshez szükséges valamennyi feltétel adott, külső anyagi források bevonásra nincs szükség, arra engedélye sincs az intézményeinknek” – közölték.