Élet+Stílus hvg.hu 2022. november. 23. 13:57

A Kúria szerint pedofilozhatja a Magyar Nemzet a Labrisz jogvédő szervezetet

A Meseország mindenkié könyv ügyében elsőfokon még a könyvet kiadó civil szervezetnek adott igazat a bíróság, másodfokon már a Mediaworks nyert, ez utóbbi ítéletet erősítette meg a szerdán lezárult, kúriai felülvizsgálati eljárás eredménye is.

Elvesztette a 2021 óta húzódó pert a Meseország Mindenkié című könyv kiadója a kiadó Mediaworks Hungary Zrt.-vel szemben. A civil szervezet, a Labrisz Egyesület jóhírnév megsértésére hivatkozva azután fordult a bírósághoz, hogy a Mediaworks-csoport alá tartozó Magyar Nemzet újságírója, Németh György egy cikkben ezt írta: „A Meseország mindenkié című könyvet a pedofíliához, a Labrisz Leszbikus Egyesületet pedig egy pedofil szervezethez hasonlóan kell megítélnünk. Mert végül is erről van szó”.

Indoklásában a Kúria a véleménynyilvánítás szabadságához való jogra hivatkozott, eszerint a Magyar Nemzet megteheti, hogy pedofíliához hasonlítja a Labriszt. „Eddig úgy tűnt, a szólásszabadságnak határt szabtak olyan keretek, mint például a közszereplőket is megillető személyiségi jogok védelme, a mai döntés azonban arról árulkodik, hogy a közszereplőkről következmények nélkül lehet akár súlyosan dehonesztáló, nyilvánvalóan hazug véleményt is mondani” – kommentálta a Kúria határozatát a Labriszt képviselő Magyar Helsinki Bizottság a hvg.hu-nak.

Az ügyben egy hónappal ezelőtt már összeült a Kúria, és mind a két fél újból ismertette álláspontját, a határozathirdetést azonban november 23-ra halasztották. A Helsinki Bizottság elmondta, a felek közötti ellentét része egy szélesebb társadalmi vitának, ám ez utóbbiban a bíróságnak nem kell és nem is szabad állást foglalnia. Úgy gondolják azonban, a cikk írója súlyosan dehonesztáló megállapítást tett, ezzel megsértve a vita jogi kereteit. Ezzel szemben a Mediaworks ügyvédje azzal érvelt, hogy a véleménycikk célja a figyelemfelkeltés, ugyanis a Labrisz tevékenysége hatással lehet a kiskorúak pszichoszexuális fejlődésére.

Korábban elsőfokon a Fővárosi Törvényszék egymillió forint sérelemdíj megfizetésére és bocsánatkérésre kötelezte a Mediaworksöt, ugyanis sem a könyvben, sem a Labrisz Leszbikus Egyesület tevékenységében nem merült fel a pedofília jelensége. A Magyar Nemzet fellebbezése után a Fővárosi Ítélőtábla másodfokon kimondta, a civil szervezet jóhírneve nem sérült a cikk miatt, ugyanis az a bíróság szerint logikusan, érvekkel támasztja alá a hasonlatot, tekintve, hogy a mesekönyv gyerekeknek szól, így annak hatására veszélybe kerülhetnek, akárcsak a pedofília esetében.

Orbán Viktor korábbi, pedofíliát és a könyvet összemosó rádiós nyilatkozata miatt dönthetett így a bíróság – kommentálta másodfokú ítéletet a Helsinki Bizottság, ugyanis Németh cikke is ebből indult ki, az ítélőtábla későbbi közleménye szerint azonban nem volt összefüggés. A jogerős ítélettel szemben azonban a civilek felülvizsgálati eljárást kezdeményeztek.
Itthon Martini Noémi 2024. december. 28. 10:00

„Nincs még egy ország, ahol különbséget tesznek menekült és menekült között” – hogyan élnek az állami támogatástól elesett kárpátaljai menekültek?

Augusztus vége óta nem jár állami lakhatási támogatás több ezer kárpátaljai menekültnek. Vannak, akik alkalmi munkából ki tudják termelni a lakbért, másoknak a Máltai Szeretetszolgálat továbbra is finanszírozza a lakhatást, de rengetegen tűnnek el nyomtalanul a rendszerből, és olyanokról is hallani, akik arra kényszerültek, hogy visszatérjenek Kárpátaljára. Az utóbbi négy hónapban több érintett családdal és szállásadóval maradtunk kapcsolatban, hogy megtudjuk, hogyan élnek túl. Három helyszín, három különböző sors.