Élet+Stílus hvg.hu 2022. október. 29. 13:07

Elképzelhetetlen a rock and roll a Gyilkos nélkül

Péntek óta már senki nem él nagy rock and roll-alapító atyák közül. Elvis, Chuck Berry és Little Richard után 87 évesen - egyedi, vad zongorajátéka miatt Gyilkos becenevet kiérdemelt - Jerry Lee Lewis is távozott. Öt dallal mutatjuk, mit tudott ő, ha egy zongora közelébe engedték. Sőt, felidézzük a budapesti fellépését is.

Whole Lotta Shakin Going On (1957)

Dave "Curlee" Williams írta ezt a dalt, amit Big Maybelle rögzített először 1955-ben, de ez gyorsan a feledésbe merült, mert Jerry Lee Lewis rá két évre egy olyan dögös boogie-woogie-rock and roll-rockabilly verziót adott elő belőle valamikor februárban, hogy ezután már örökre hozzá kötődött. A Sun Records le is csapott rá, és felvették gyorsan Jack Clement producer felügyelete mellett. Lewis később azt mondta: "Tudtam, hogy ez egy sláger lesz, már amikor felvettem. Sam Phillips úgy gondolta, hogy túl merész lesz, nem fog sikerülni. Hogy ez kockázatos. Nos, sajnálom." Miután megjelent a dal, és gyorsan a listák élére robbant, egy kritikus, Robert Gordon azt írta: "Jerry Lee megmutatni, hogy ezt az újonnan alakuló műfajt, amit rock 'n' rollnak hívnak, nem csak gitárral lehet művelni".

 

Great Balls Of Fire! (1957)

Ezt a dalt az addig Elvis Presleynek dolgozó Otis Blackwell és Jack Hammer írta, miután előbbi egyszer meglátta Jerry Lee Lewis-t a The Steve Allen Show-ban. Az eredeti felvételen csak két hangszer szól: Lewis énekel és zongorázik, J.M. Van Eaton pedig dobol.

Természetesen ezt is a memphisi Sun Records stúdiójában vették fel, 1957 novemberében jelent meg kislemezen. A dal abszolút Jerry Lee-hez kötődik, minden benne van, amit ő tudott, és aminek oly sok követője lett a rocktörténelemben.

 

Boogie Woogie Country Man

„I like to do me a little rock, do me a little roll / Country boogie woogie God is deep down in my soul / But it's good, got a hold on me” – énekli el az ars poeticájét Jerry Lee már a 70-es években, egészen konkrétan az 1975-ös hasonló című lemezén.

 

Rockin' My Life Away (1977)

Jerry Lee az 50-es évektől a 2010-ig folyamatosan jelen volt a színpadokon és adott is ki lemezeket, amelyek persze már nem tudtak annyira forradalmiak lenni, mint korábban, de hát egy embernek (néhány társtettessel) elég egyszer felforgatni a zenét és a világot, nem igaz? Mondjuk a 0-es években is még ilyen dalokat mutatott be.

 


Lucille (1978)

Volt azért egy másik rock and roll hős, aki kezei alatt már az 50-es években nyöghettek a zongorák. Little Richard adta ki 1958-ban a Lucille című dalát, amit Jerry Lee 1978-ban, kicsit (de csak kicsit) visszafogottabban ad elő az akkori lemezén, a Keeps Rockin'-on.

 

+1 Jerry Lee Budapesten (2010)

Jerry Lee Lewis Magyarországon is jért két alkalommal is. 1998-ban Chuck Berry és Little Richard társaságában adott emlékezetes koncertet a Kisstadioban. 2010 október 31-én pedig a Papp László Budapest Sportarénában. lépett fel 75 évesen. Mint mondta: "Örülök, hogy Budapesten lehetek, örülök, hogy még élek."

 

 

hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.