Az írónak mindez az Országos Meteorológiai Szolgálatnál történt felmentések után jutott eszébe.
A kormány hétfőn felmentette az Országos Meteorológiai Szolgálat elnökét és szakmai elnökhelyettesét. Azután tették ezt, hogy a meteorológusok esőt vártak augusztus 20-ra, de vihar nem jött – az ünnepi műsort viszont lemondták. Nyáry Krisztián írónak egy szovjet meteorológus esete jutott eszébe a hír hallatán.
Mint a Facebook-oldalán írta, Alekszej Feodosevics Wangenheim, a Szovjetunió Meteorológia Szolgálatának igazgatója 1394. január 8-án a moszkvai Bolsoj Színházba készült, de nem jutott el, mert a titkosrendőrség Ljubjanka börtönébe vitte. Szabotázzsal vádolták, azzal, hogy meghamisította az időjárás-előrejelzéseket, hogy aláássa az aszály elleni harcot. A meteorológus Sztálin hűséges híve volt, ezért először azt hitte, összekeverik valakivel. Később azonban rájött, hogy őt tették felelőssé a rossz állami döntések következményeiért. Tíz év kényszermunkára ítélték, 1937-ben pedig kivégezték. Hivatalosan egy nacionalista összeesküvésben való részvétellel vádolták őket.
Nyáry posztja előtt nem sokkal Az élet, meg minden című podcast Facebook-oldalán is megosztottak egy régebbi történetet. Ennek főszereplője Tóth Géza, a Meteorológiai Intézet egyik vezetője. Őt 1950-ben imperialista propaganda terjesztésével és kémtevékenységgel vádolták meg, amiért egy előrejelzésben
„lágy nyugati szellőkről” és „fagyos légrétegek betöréséről” írt.
Tóth Gézát másnap letartóztatták, és Recskre került.