Több helyen elfogytak a készletek, és az utánpótlás is bizonytalannak tűnik.
Lerohanták a tüzéptelepeket a vásárlók szénért és tűzifáért - írja három város tapasztalatait összegezve a Telex. Győr, Szeged és Pécs környékén is többszörösére nőtt az érdeklődés a már amúgy is megdrágult tüzelő iránt a kormány szerdai bejelentése óta.
A legnagyobb győri tüzéptelep vezetője, Krafcsik Gábor a lapnak azt mondta, olyan roham van, amilyet csak egyszer látott harminc év alatt. Az még az ezredforduló előtt történt, mikor a hosszú, nagyon hideg tél miatt veszélybe került a szénellátás. Azt mondta,
"Akkor álltak sorba hirtelen ennyien a telepen. Szerdáról csütörtökre 350 százalékkal ugrott meg a forgalma. A roham pénteken is folytatódott."
Az egyik, névtelenséget kérő Baranya megyei kereskedő arról számolt be, hiába drágult legalább duplájára a fekete szén, azzal hívogatják emberek, hogy "mindegy milyen áron, csak legyen. Félnek az energiaellátás alakulása miatt."
A kereskedő azt mondta, ellátási problémák is vannak, most leginkább a kamionsofőrök hiánya miatt.
Szegeden két kereskedővel beszéltek, ahol az összes tűzifa elfogyott. Talán jövő héten kapnak megint fát, "ha sikerül beszerezni." A fa ára is nagyot nőtt, az egyik kereskedő pedig további, jelentős drágulásra számít.
Egy harmadik arról beszélt, érdemes mielőbb beszerezni a télire való fát, mert szerinte hiány várható. A hazai gyorsan elfogy, külföldről pedig szerinte alig kapni tüzelőt. A győri Krafcsik Gábor is elképzelhetőnek tartja, hogy egy időre a tűzifa hiánycikk lesz.
Nem csak a fűtőanyag hiánycikk, a bejelentés után kályhát venni is nehéz.
A rezsiharc elbukása után próbálhatunk kályhát venni, de már most hiány van belőlük a piacon
Óriási lett a kereslet a kályhákra, kandallókra, a gyártók nem is tudják tartani a lépést, a forgalmazóknál készlethiány alakult ki, még a Németországban élő magyarok is megjelentek a vevőkörben. Ezért sincsenek könnyű helyzetben azok, akik azért akarnak átállni fatüzelésre, mert jelenleg mindenük, így a fűtés is áramról megy.
A hvg.hu riportjából kiderült, a vidéki magánházakban élők, a szerényebb gazdaságok, a tanyák sínylik meg a legjobban a költségvetési lyukak kitömködésére szánt intézkedést. Egy nyugdíjas most úgy számol, az emelt rezsiköltségek mellett 35 ezer forintja marad ennivalóra.
Holoda Attila volt államtitkár, energetikai szakértő az RTL-nek azt mondta, a lakosság fele számolhat magasabb rezsiköltséggel.
Mesterterv vagy hét csapás? Részletesen is megnéztük a kormány hétpontos válságprogramját
Van, amit korábban már bejelentettek, van, amivel lehet, hogy elkéstek, van, aminek nem lesz hatása, van, ami évekbe telik, mire eredményre vezet, és van, amivel megint kihúzzuk a gyufát az EU-ban. Megnéztük, mire lesz elég az a hét intézkedés, amivel az energiavészhelyzetet akarja kezelni a kormány.