A cukrászdáknak mentes kategóriát is hirdettek, illetve az alapanyaggyártóknak is volt két külön kategória. A fagylaltgyártást jelenleg sújtó gondokról viszont egy szó sem esett az eseményen.
25. alkalommal rendezte meg a Magyar Cukrász Ipartestület az Év Fagylaltja versenyt, melynek célja a kézműves fagylaltok népszerűsítése, illetve az innováció támogatása, mert a remények szerint a versenyen használt újításokat hamar átveszi a többi magyar cukrászda is. A keddi sajtótájékoztatóval egybekötött eredményhirdetésen kiderült, hogy
az év fagylaltja a Szőke Zserbó fantázianevű alkotás lett.
Idén négy kategóriában lehetett nevezni a versenyzőknek és Erdei Barázs, a Magyar Cukrászok Ipartestületének szakmai elnöke szerint idén már nem volt probléma a túldíszítéssel és a nem fogyasztható dolgok sem jelennek meg a fagyikon. „Talán az ízekre kell még egy kicsit jobban koncentrálni, hogy amit meg szeretnétek mutatni, az tényleg megjelenjen a fagyinál, de a régióból továbbjutott fagylaltok szinte egytől egyig tudtak javulni” - mondta a versenyzőknek.
„Ha valaki már járt már fagylaltos iskolában, az tudja, hogy az első szó, amit megtanítanak, az az egyensúly” – ezt már Szűcs Árpád, a szakmai zsűri elnöke jegyezte meg, mert a fagylaltoknál egyensúlyozni kell a cukorral, a zsiradékkal és azokkal az egyszerű összetevőkkel, amit fagylaltnak nevezünk.
Míg a régiós elődöntőn kész fagylaltokkal kellett indulni, a döntőn már az Ipartestület székházának tanműhelyében kellett elkészíteni a fagyikat a versenyzőknek. Ez idén extra pontot még nem ért, de jövőre már szeretnék beépíteni a zsűrizés szempontjaiba az elkészítést is. 74 nevező közül kézműves kategóriában 12 fagylalt került a döntőbe. Az alapanyagggyártók-forgalmazók kategóriájában pedig 27 fagylalt versengett a helyezésért.
- Az „I.” kategóriában a cukrászdák, kézműves fagylaltozók alkotásai versenyeztek egymással, amik természetes alap- és járulékos anyagokkal, tejes fagyiknál főzött alappal és kizárólag saját készítésű öntetekkel, pasztákkal, díszítéssel, illetve a hagyományos technológiai sorrendet betartva készültek. Az aranyérem, egyben a vándorkupa győztese a Szőke Zserbó lett, amit Dobó Norbert, balatonfüredi Füredi Fagyizó cukrásza készített.
- „M-Mentes” kategióriában, ami szintén a cukrászdáknak és a kézműves fagylaltozóknak lett meghirdetve a Szilvás Fekete Tea vitte az aranyat, amit Wilheim Dávid készített a Pingvin Fagylaltozó és Cukrászdából, Balatonmáriafürdőről. A mentes fagylaltoknál kitétel volt, hogy nem tartalmazhatnak hozzáadott cukrot, glutént, laktózt és tejfehérjét.
- Az alapanyaggyártóknak és forgalmazóknak fenntartott „C kategória” nyertese a Szilvás Mandula Ropogós Granolával. Ez a Master Martini Kft.-t képviselő Rétfalvi Attila alkotása.
- Negyedik kategória pedig szintén az alapanyaggyártóknak és forgalmazóknak fenntartott „C/M-Mentes”, ahol a Ribizlis Mákfagylalt nyert. Ezt Cseri Róbert készítette a KEN Carpathia Kft.-től.
- De a díjak sora itt nem áll meg, mert közönségdíjas lett a Bella Serrata, Benkő Péter (IREKS-Stamag Kft.) fagyija, a szakmai szervezetek különdíját a Mogyoró Yuzu Málna nyerte, amit Marsa Éva Heléna (Vanília & Gelarto, Nagykőrös) készített, az Első Magyar Fehérasztal Lovagrend Különdíja pedig a Trópusi Édenkertre szállt, amit Vadócz Jenő, a Promenád Kávéház (Balatongyörök) cukrásza készített.
Bár ez a díjátadón nem hangzott el, a fagylaltosok komoly drágulással küzdenek és nem tudni, hány cukrászda marad meg a szezon végére, mivel a fagyiról könnyű lemondani. A legnagyobb probléma a szentjánoskenyérmagliszt (ami a kötőanyag a fagyiban) eszméletlen drágulása, ami egyébként a jégkrémgyártókat is sújtja.