Élet+Stílus hvg.hu 2022. július. 03. 20:00

Az „utolsó filmhős” lehetetlen küldetései – 60 éves Tom Cruise

Tom Cruise a világ egyik legjobban fizetett színésze, Hollywood aranyembere, a szupersztár, akinek a neve felér egy garanciapecséttel a tuti kasszasikerek dobozán. Ma 60 éves, és eszébe sincs felhagyni az akcióval: jövőre érkezik a Mission Impossible hetedik része, 2024-ben a nyolcadik része, és van még egy útja a világűrbe is. Fellapozzuk Tom Cruise fényképalbumát.

Ha a filmes életműve nem is tökéletes, Tom Cruise neve biztosíték a szórakozásra, és hogy is ne lenne az, amikor eleve vadászgépekkel szelve az eget, no meg koktélkeveréssel lopta be magát a nézők szívébe.

Az 1988-as Koktélban tökéletesen hozta a tengerparti esztétikát, és nemcsak italokat keverni tanult meg, hanem egyenesen elsajátította az úgynevezett flair bártenderség minden csínját-bínját. Konkrétan az az ember volt a mestere, aki az egész filmet is ihlette: John Bandy a 80-as években azzal vált legendává, hogy a koktélok összetevőit úgy töltötte ki, hogy előtte megpörgette az üveget. A Koktél, Cruise-zal a főszerepben kétségkívül hozzájárult ahhoz, hogy a mixerkedés akrobatikus tudományágát aztán tömegével kezdték elsajátítani.

TOUCHSTONE PICTURES / COLLECTION CHRISTOPHEL VIA AFP

Tom Cruise már korábban, a nyolcvanas évek egy másik legendás filmjében, az 1986-os Top Gunban bebizonyította, hogy mindenre is képes. Állítólag eleinte vonakodott attól, hogy elvállalja az amerikai haditengerészet legjobb pilótáinak kiképzéséről szóló film főszerepét, de miután felvitték egy vadászgéppel, hajmeresztő manővereket hajtottak végre vele a magasban, hatalmába kerítette a szédítő élmény, és onnantól már nem volt visszaút.

 

Tom Cruise és Tony Scott rendező a Top Gun forgatásán
PARAMOUNT PICTURES - DON SIMPSON / COLLECTION CHRISTOPHEL VIA AFP

 

Nyugodt szívvel mondhatjuk, hogy már karrierjének a legelején kiderült róla, hogy a legváltozatosabbb kihívásokat is könnyűszerrel teljesíti, új képességeket gyorsan el tud sajátítani, kifezetetten ügyes, jó mozgású és bevállalós, ami abszolút nem hátrány, ha filmsztárnak készül az ember. Az 1983-as Kockázatos üzlet, az Igazából szerelem csípőrázó Hugh Grantje miatt méltatlanul elfelejtett táncjelenetét például teljes mértékben ő improvizálta:

A nyolcvanas évek azonban nemcsak a könnyed szórakozásról és a Top Gun, illetve a Kockázatos üzlet által is alap kiegészítővé tett Ray Ban-szemüvegekről szólt. 1989-ben jött ki a Született július 4-én, amelyben Tom Cruise felejthetetlen alakítást nyújt a háborúellenes aktivista, Ron Kovic szerepében. Egyúttal gyomorba vágóan mutatja meg a vietnami háború borzalmait. A film hozott neki egy Golden Globe-díjat és egy Oscar-jelölést is.

 

Tom Cruise, mint Vietnamot megjárt veterán
ARCHIVES DU 7EME ART / PHOTO12 VIA AFP

 

Ezek a filmek mind kellettek ahhoz, hogy Cruise-ból a kilencvenes évekre egyértelműen hollywoodi sztár szülessen, és egymás után jöjjön ki a kasszasikerekkel. Az Egy becsületbeli ügyben ismét feszült rajta az egyenruha Demi Moore oldalán, A cég című thrillerrel nemcsak a nézőket, hanem a kritikusokat is meggyőzte. Az Interjú a vámpírral körül pedig igazi őrület alakult ki – Brad Pitt, Antonio Banderas és Christian Slater társaságában csak úgy sistergett a mozivászon.

Jelenet az Egy becsületbeli ügyből
AFP / Archives du 7eme Art / Photo12 via AFP

Elkezdte gyűjteni a díjakat is, a Jerry Maguire – A nagy hátraarc egy Golden Globe-ot és újabb Oscar-jelölést hozott neki, csakúgy, mint a Magnoliában nyújtott alakítása.

 

A Magnolia stábja: William H. Macy, Melora Walters, April Grace, az író/rendező Paul Thomas Anderson, Tom Cruise, Julianne Moore, Philip Baker Hall
LUCY NICHOLSON / AFP

 

Cruise pályája során a legnagyobb rendezőkkel dolgozhatott a legszélesebb merítésben. Ridley Scott-tal a Legendában, Martin Scorsesével A pénz színe filmdrámában, Oliver Stone-nal a már említett Született július 4-énben, Steven Spielberggel a kétezres évek elején a Különvéleményben és Világok harcában, Stanley Kubrickkel a Tágra zárt szemekben vagy Paul Thomas Andersonnal a már ugyancsak említett Magnoliában.

 

Tom Cruise és Steven Spielberg a Világok harca forgatásán
PARAMOUNT PICTURES / DREAMWORKS / COLLECTION CHRISTOPHEL VIA AFP

 

A 90-es, de még a kétezres évek eleje is egyértelműen Cruise pályájának legmagasabban ívelő szakasza volt. Ez volt például az az időszak, amikor elkészült az első Misson: Impossible, amely olyan, mint Tom Cruise ujjlenyomata: ez csak az övé, és senki másé, a későbbiek során teljesen eggyé vált az MI-filmekkel. Az amerikai People magazin pedig 1990-ben Tom Cruise-t választotta meg az év legszexibb férfijének, és mondhatni, hogy díszes társaságba keveredett: az előtte való évben Sean Connery, a következő alkalommal pedig Patrick Swayze került a magazin címlapjára.

Tom Cruise és akkori felesége, Nicole Kidman a Tágra zárt szemek párizsi premierjén 1999-ben. A filmben is egy párt alkottak. Házasságuk 2001-ben ért véget
JACK GUEZ / AFP

Végül eljött a pont, amikor magánéletének egy szeletéből elkezdett kiábrádulni Hollywood. Tom Cruise a Világok harca című film bemutatója környékén beszélt először nyíltan arról, hogy a szcientológia egyház aktív tagja (és mind a mai napig az). Az áltudományos módszeren - dianetika - alapuló, a kritikusai szerint a vallási rendszernek álcázott üzleti vállalkozásként működő szcientológia egyház egy időben kifejezetten sötét árnyékot vetett Cruise filmes karrierjére. A Világok harca utáni következő hat évben nem sikerült igazán nagy bevételt generáló filmeket készítenie; a rajongók egy része elfordult tőle; a South Park kiparodizálta őt és az egyházát; a 2006-ban készült Mission: Impossible 3 a legkevésbé népszerű darabja lett a franchise-nak, melynek eredményeképpen a Paramount Pictures Stúdió megköszönte Cruise-zal a közös munkát, majd felbontotta vele a szerződését.

Tom Cruise beszél a szcientológiai egyház madridi megnyitóján 2004-ben
AFP / Pierre Philippe Marcou

Lawrence Wright, a New Yorker magazin állandó újságírója a 2010-es évek elején leleplező könyvet jelentetett meg a szcientológia egyházról és benne Tom Cruise szerepéről. Az újságíró akkor a többi között azt állította, hogy Cruise a harmadik legfontosabb személy az egyházban, a Katie Holmes-szal való házasságát maga az egyház rendezte el neki, és a színész állítólag szentül hisz abban, hogy egyedül ő képes megóvni a világot a rá leselkedő földönkívüli veszélytől.

Cruise-nak három gyereke van: kettőt szcientológusként nevelt, a Holmesszal (tőle 2012-ben vált el) közös gyerekét viszont egyes források szerint nem látogatja, mivel a lány nem szcientológus.

Tom Cruise és Katie Holmes kislányukkal Rómában
GIULIO NAPOLITANO / AFP

Aki azonban jó színész, annál is jobb akciósztár és leginkább nagyon jó marketingcsapata van, az képes elfeledtetni a világgal, hogy egy erősen megkérdőjelezhető szervezet nagyon is vitatható gondolatainak az egyik legfőbb reklámarca. Tom Cruise akkor kezdett újra a nézők bizalmába férkőzni, amikor a Trópusi vihar című Ben Stiller-vígjátékban, sutba vágva az addigi akciófilmes-szépfiú imázst, egy kopasz, elhízott főgonoszt alakított – nagyon viccesen. A vígjáték nagy siker lett, amelynek hatására a Paramount Pictures hirtelen újra nyitott lett egy újabb Mission: Impossible-film elkészítésére Cruise-zal.

A negyedik Mission: Impossible, a Fantom protokoll nagy dobás lett, nemcsak sikerült új életet lehelni a franchise-ba, de a sorozatból addig ez is hozta a legtöbbet a konyhára (695 milliós dollárbevételt generált a pénztáraknál). És ha már a lehetetlen küldetéseknél tartunk: nemcsak a Cruise által megformált amerikai ügynök, Ethan Hunt képes lehengerlő, minden képzeletet felülmúló akciókra, de közismert tény, hogy maga Tom Cruise is. A színész helyett nem kaszkadőr, dublőr oldja meg a filmjei legnagyobb bátorságot igénylő jeleneteit, hanem maga Cruise – és ezzel egyértelműen ő lesz az akciósztárok kvintesszenciája.

Tom Cruise színészkollégája, Anil Kapoor társaságában a Fantom protokoll indiai bemutatóján
INDRANIL MUKHERJEE / AFP

A Fantom protokollban például tényleg ő mászott fel a világ legmagasabb épületére, a Burj Khalifára, és ő szaladgált úgy az épület oldalán, mintha világ életében ezt csinálta volna. És hogy ne legyen félreértés: nem, nem egy zöld háttér előtt bohóckodott, hogy aztán alávarázsolják a CGI-felhőkarcolót...

A Mission: Impossible – Titkos nemzet különösen próbára tette a színészt, mert itt két, meglehetősen veszélyes trükköt is prezentálnia kellett. Például amikor egy gép oldalába kapaszkodva szállt fel párszáz méteres magasságba; méghozzá nem egyszer, nem kétszer, hanem nyolcszor egymás után! Csak azért, hogy tökéletes legyen a jelenet. Cruise természetesen rögzítve volt a géphez, és speciális kontaktlencsét is kapott, hogy a nagy sebességben védjék a szemét, de még így is kíváncsiak lennénk, hogy ki merné utána csinálni a mutatványt.

Ugyanebben a filmben, egy szabadtüdős merülésben a légzőrendszerét is próbára tette. Egy víz alatti széfet kellett kinyitnia, és ahelyett, hogy pár másodperces jelenetekből vágták volna össze a részt, egy egyben felvett jelenetben, levegővétel nélkül, hat percen át forgatott a víz alatt. Az életveszélyes akcióra külön tréner készítette fel.

Tom Cruise a járvány idején sem pihent - Velencében forgatta az új Mission: Impossible-t
MARCO SABADIN / AFP

Tom Cruise mindig is elemében volt, elemében van és elemében lesz, és szinte hihetetlen, de éppen most van a csúcsok csúcsán. Az idén bemutatott új Top Gun film egyértelműen a színész jutalomjátéka volt, és mégis több annál: ez a film ugyanis Cruise 40 éves karrierjének legsikeresebb produkciója, megállíthatatlanul csöng a kassza a mozipénztáraknál világszerte.

Top Gun: Maverick - Tom Cruise-nak még mindig jól állnak a repülők
UIP-Duna Film

Nem csoda, hogy a 60. születésnapját vasárnap ünneplő hollywoodi sztárnak esze ágában sincs nyugdíjba menni, sőt, az akcióval sem hagy fel. Jövőre érkezik a Mission: Impossible hetedik része, 2024-ben a nyolcadik része, és ne felejtsük el, hogy van még egy útja a világűrbe is. Ha a tervek valóra válnak, akkor ő lehet az első amerikai színész, aki a Nemzetközi Űrállomáson filmet forgat.

A Top Gun: Maverickről kritikánkban azt írtuk: "a sok Marvel-film után kifejezetten üdítő látni, hogy mindenféle mutáns gének, gamma-sugárzás és mitológiai, csodálatos fegyverek hiányában is lehet még valakiből szuperhős". És hát éppen ez volt mindig is Tom Cruise varázsa a vásznon: ő tényleg a saját bőrét viszi a vásárra, hogy filmhőssé válhasson.