A Magyarországon bejegyzett Dévai Szent Ferenc Alapítvány kuratóriumi tagja szerint nem szabad az egész alapítvány működésével összemosni azt, ami történt.
Révész Máriusz tagja Dévai Szent Ferenc Alapítvány Budapesten bejegyzett kuratóriumának, a ebben a minőségében kereste meg, hogy reakciót kérjen a Böjte Csaba nevével fémjelzett alapítványnál kirobbant gyerekbántalmazási ügyről. A héten többek között a Transtelex számolt be arról, hogy az alapítvány egyik volt munkatársát, egy bizonyos K. Sz.-t első fokon 30 évre ítélték, mivel a rábízott gyerekeket rendszeresen és akadálytalanul bántalmazta éveken át.
„Nem mi működtetjük a Böjte Csaba gyermekotthonait, mi csak adományokat gyűjtünk. Ezeknek az intézményeknek a működését közvetlenül semmilyen módon nem befolyásoljuk, a nevelők alkalmazásába sem szólunk bele” – jelentette ki arra a kérdésre, hogy szándékában áll-e foglalkozni a gyermekbántalmazási üggyel a magyarországi civil szervezetet irányító testületnek.
Révész Máriusz szerint a „sajnálatos gyermekbántalmazásos ügy” árnyékot vet az alapítvány dolgozóinak a munkájára, egyúttal hangsúlyozta, hogy az elsőfokon 30 év börtönre ítélt nevelő hat éve nem dolgozik az alapítványban. Mint mondta: „Amit a sajtó kiderített erről az ügyről, az valóban borzalmas, de nem szabad az egész alapítvány működésével összemosni.”
Böjte Csaba szomorú, de továbbra is gyerekeket akar menteni
A nevével fémjelzett alapítványnál kirobbant gyerekbántalmazási ügy után a Mandinernek azt mondta: „Ha csak egy kicsit is sárosak lettünk volna, a román hatóságok nekünk is adtak volna egy pár évet!"
Révész elismerte, hogy nem látta a vádiratot, és azt mondta, nem érti, mit tehetne a Dévai Szent Ferenc Alapítvány kuratóriuma „hat évvel az esemény után.”
Egy idő után viszont furcsa kanyart vett az interjú, a Miniszterelnökség államtitkárává nemrég kinevezett politikus ugyanis arról kezdett el beszélni, hogy a gyerekbántalmazási ügyet a liberális sajtó csak ürügyként és „kéjes örömmel” használja a magyar kormányhoz közel álló Böjte Csaba alapítványa elleni támadásra. „Maga miért ír cikket erről? Nem tett semmit egész életében a rászoruló gyerekekért, hogy ha tett is, valószínűleg nem annyit, mint az alapítvány munkatársai. De hát itt most lehet tunkolni ebben a kétségkívül felháborító ügyben” – mondta a lap újságírójának.
A lap felvetésére, miszerint felvetődött a gyanú, hogy az intézmények némelyike a törvényes követelményeknek sem felelt meg, Révész így reagált: „Ön is pontosan tudja, hogy ha a romániai törvényeket megpróbálnák szó szerint betartani, akkor a Szent Ferenc Alapítvány el sem indulhatott volna”.
A Csíkszeredai Bíróság a maximálisan kiszabható 30 éves szabadságvesztésre ítélte elsőfokon a Dévai Szent Ferenc Alapítvány egyik volt munkatársát. A 35 éves K. Sz. tíz év alatt, 2007 és 2017 között összesen 36 bűncselekményt követett el. A vádiratban szerint K. Sz. előbb az alapítvány által működtetett tusnádfürdői Szent László Gyermekvédelmi Központban, majd a Kászonaltíz községhez tartozó kászonimpéri Szent Katalin Otthon nevelőjeként követett el szexuális bűncselekményeket a rábízott gyermekek ellen. Összesen 15 áldozata volt, mindannyian fiúk, és mindegyikük kiskorú volt, amikor az esetek történtnek – a legfiatalabb nyolcéves sem volt, a legnagyobb 16 éves.