A vizes sportokat tömörítő szervezet, a FINA vizsgálatot indított a hasonló esetek megelőzése érdekében.
Edzője mentette ki a medencéből Anita Alvarez amerikai műúszót a budapesti vizes világbajnokság szerdai versenynapján, miután egyéni szabadprogramja végén elvesztette az eszméletét és lesüllyedt a medence aljára. A tréner, a négyszeres olimpiai érmes Andrea Fuentes később egy interjúban arról beszélt: észrevette, hogy valami nincs rendben és kiabált a vízi mentőknek, hogy menjenek a tanítványáért, de vagy nem hallották, vagy nem értették a szavait. Ezért kellett neki beugrania érte.
Elájult egy műúszó a vizes vb-n, az edzője mentette ki a medencéből
Anita Alvarez nem jött fel a víz alól a programja végén, ki kellett húzni. Az edzője azt mondta, kiabált az életmentőknek, hogy valami nincs rendben, de nem hallották vagy nem értették a szavait.
Az eset nyomán kérdéseket küldtünk a szervezőknek, azt szerettük volna megtudni, hogy mekkora és milyen képzettségű személyzet biztosítja a versenyeket az eseményen, milyen protokollnak megfelelően dolgoznak az ilyen esetekben, illetve indítanak-e vizsgálatot a történtek ügyében. Válaszul egy közlemény érkezett, amelyben a vb egészségügyi szolgálatának vezetője, Merkely Béla szavait foglalták össze. A Semmelweis Egyetem rektora az alábbi tényezőkre hívta fel a figyelmet:
„Amikor egy világbajnoki verseny elindul, rendkívül szigorú FINA-szabályok határozzák meg, hogy a vízimentők mikor avatkozhatnak közbe.
A szabályok alapján a FINA által delegált bírói kar tagjainak jelzésére ugorhatnak be a medencébe, megelőzendő, hogy bármi féleértés kapcsán esetleg félbeszakítsanak egy versenyprogramot. A szerdai finálé során ilyen jelzés a bíróktól nem érkezett, az edző hiába jelez nekik, ők a szabályok értelmében még ekkor sem avatkozhatnak közbe.
Miután az edző saját felelősségére beugrott a medencébe, a helyi vízimentők – érzékelve a veszélyhelyzetet – már nem vártak a bírói jelzésre, hanem maguk is az azonnali közbeavatkozás mellett döntöttek, így végül az amerikai versenyző az ő segítségükkel jutott ki a partra.
A helyi orvosi szolgálat azonnal megkezdte a sportoló szakszerű ellátását; szerencsére az amerikai műúszó egy percnél is kevesebb időt volt a víz alatt, így egészségi károsodás nem érte.
Miután a versenyzővel ez már korábban is megtörtént, az edzőjét nem érték váratlanul a történtek – a FINA ugyanakkor vizsgálatot indított, miként előzhetők meg a hasonló esetek.”