Élet+Stílus Galicza Dorina 2022. május. 27. 19:28

A burkini tiltásával indítja Franciaország a fürdőruhaszezont

Macron belügyminisztere és Marine Le Pen egy platformra került, így küzdenek egy viselet ellen.

Ismét csak felfüggesztették a burkinik viseletét a franciaországi Grenoble-ban. A városban (és az országban szinte mindenhol) már évek óta tilos teljes testet és hajat eltakaró fürdőruhát hordani az önkormányzati fenntartású uszodákban és strandokon, de idén májusban a zöld párti polgármester, Éric Piolle vezette önkormányzat mégis megszavazott egy javaslatot, amely mindenféle viseletett engedélyezett. A rendelet azonban Gérald Darmanin belügyminiszter javaslatára a megyei adminisztratív bíróság elé került, ott pedig a szekularizáció és a közszolgáltatások pártatlansága elveinek megsértésére hivatkozva hatályon kívül helyezték azt.

Grenoble polgármestere Twitter-posztban jelezte, fellebbeznek a döntés ellen az Államtanácsnál, Franciaország legfelsőbb közigazgatási-adminisztratív bíróságán. A Macron pártjában politizáló Darmanin szerint a szerdai ítélet „kitűnő hír”, és ezzel összhangba került a szélsőjobboldali Marine Le Pennel, aki „az iszlamista propaganda viseletének” tartja a burkinit. Ezzel szemben több franciaországi muszlim szervezet gondolja úgy, hogy a burkinik tilalma alapvető jogokat sért és diszkriminatív a muszlim nőkkel szemben – gyűjtötte össze a BFMTV.

Az ügy érdekessége, hogy a városi rendeletben nem is szerepel a burkini szó, mindössze a fürdőruházat korlátozásának feloldásáról szól. A reakciók és az évek óta tartó társadalmi párbeszédnek köszönhetően mégis teljesen egyértelmű, hogy az intézkedés a vallásszabadság és szekularizmus között húzódó határvonalat feszegeti.

A vallási szabadságot még 1905-ben foglalták törvénybe, amikor az állam és egyház egymástól függetlenségéről szóló döntés is hatályba lépett. Ezt több, mint ötven évvel később egészítették ki az alkotmányban azzal, hogy a szekuláris államban minden állampolgár – vallástól függetlenül – egyenlő a törvény előtt. Ezután 2004-ben mindenféle vallási jelkép és öltözet viseletét betiltották az állami iskolákban és közintézményekben. Franciaországban Európa legnagyobb, körülbelül 5 milliós muszlim közössége él, akik évek óta tiltakoznak a ruházat korlátozása ellen, ezáltal széleskörű társadalmi vitát kiváltva.

Itthon Gergely Zsófia 2025. április. 25. 15:38

Pankotai Lili: Magyar Péter szekerét tolom, mert az mindannyiunk szekere, akik kormányt akarunk váltani

Mindent felülír az a cél, hogy Orbán Viktor rendszerét el kell takarítani, ezért muszáj 2026-ban a legerősebb ellenzéki pártra szavazni, „eszközként használva Magyar Pétert” – mondja Pankotai Lili. De a diákaktivista szerint a támogatást nemcsak megadni lehet, hanem elvenni is, mert a „slimfittes csávót” ugyanúgy el lehet takarítani, „ha nem azt csinálja, amiért megválasztottuk”. A HVG podcastjából az is kiderült, hogy a tanárok melletti tüntetésen elmondott, „6 darab” trágár kifejezést tartalmazó versével ismertté vált Pankotai hatévesen még az édesanyjával kopogtatócédulákat gyűjtött a Fidesznek, és szerinte akár a kormánypárt reklámarca is lehetne. Miért van az, hogy a generációja „leszarja”, hogy csúnyán beszél? Miért öltözik be mohácsi busónak minden évben? Hogyan készül kifejezetten a megmondószerepre egy sor különórával? Miért szervez fiatalokból álló csapatot annak érdekében, hogy mozgósítsa a választókat a jövő évi választások előtt? És mit válaszolna, ha a Tisza felkérné országgyűlési képviselőjelöltnek? Nézze meg Gergely Zsófia interjúját!