A 61 éves Igor Pedinnek volt, hogy egy felrobbantott híd acélpillérén kellett átvinnie előbb az ötvenkilós csomagját, aztán a kutyáját. Az oroszok is elképedve hallgatták a tapasztalatait.
Különös és a második világháború vége óta alighanem példátlan utazásról számolt be a The Guardian: a 61 éves mariupoli ukrán férfi, Igor Pedin 225 kilométert tett meg szinte végig gyalog egy ötvenkilós húzós bőrönddel és kilencéves terrierjével, Zsu-zsuval, hogy eljusson a hónapok óta folyamatos bombázás alatt álló Mariupolból az ukrán ellenőrzés alatt álló Zaporizzsjába.
A Budapest – Debrecen távnak megfelelő útvonalon ráadásul úgy kellett végigmennie, hogy tankok konvojai elől kellett elrejtőznie, aknákat, a folyamatos bombázás nyomait és holttesteket kellett kerülgetnie, egyszer pedig tízméteres magasság fölött kellett átmennie egy felrobbantott híd viszonylag épen maradt pillérén, amit előbb tesztelnie kellett, hogy járható-e, majd átvinni az indulás előtt 70 kilósról 50 kilósra csökkentett méretű csomagját, végül pedig vissza kellett jönnie a kutyájáért.
Pedin korábban hajószakács volt, és mint elmondta a The Guardiannek, sokszor azon kellett dolgoznia, hogy ő legyen a láthatatlan ember, amikor például konvojban húztak el mellette az orosz harci járművek.
Április 23-án indult el otthonából, és már az is két órát vett igénybe, hogy átkeljen a környékén lévő krátereken, acéltárgyakon és fel nem robbant bombákon. Első este egy olyan férfi fogadta be a házába, aki hetekig kereste a fia sírját, és amikor megtalálta, az orosz katonák azt mondták neki, ha kell neki a test, a saját kezével kell kiásnia. Második este csecsenek állították meg egy ellenőrzési ponton, ahonnan egy úgynevezett szűrőtáborba vitték, ott pedig azt hazudta, már előre kifizetett gyomorfekély-kezelése miatt kell eljutnia Zaporizzsjába. Átvizsgálták a testét, tetoválásokat kerestek rajta, levették az ujjlenyomatát és lefényképezték. Végül kapott egy dokumentumot az oroszbarát, szakadár Donyecki Köztársaság pecsétjével.
Megkínozhattak több ezer ukránt az oroszok a szűrőtáborokban
Az EBESZ szerint „legalább több ezer" ukrán állampolgárt szállítottak úgynevezett szűrőtáborokba, ahol teljes átvizsgálásnak vetették alá őket, majd akaratuk ellenére Oroszországba szállították őket.
Harmadnap egy újabb táborba vitték az oroszok, ahol kapott némi ételt, és ahol közölték vele, ha napkelte előtt akarna továbbmenni, agyonlövik. Negyedik éjszaka az oroszok egy találatot kapott, rádiós furgonba kísérték, az unatkozó katonák pedig izgatottan hallgatták meg az utazásának történeteit, köztük az idáig vezető hídon való átkelésről, és cigarettát is kapott tőlük.
Végül ötödik nap jutott el ukrán ellenőrzés alatt álló területre, ahol az út utolsó részét már egy sofőr mellett tehette meg, és kapott ezer hrivnyát (12 ezer forintot) is. „Egy nő megkérdezte, honnan jöttem, elmondtam, hogy Mariupolból. Mire a nő felkiáltott, és mindenkinek elmondta, hogy ez az ember Mariupolból gyalogolt idáig. Azt hiszem, ez volt az én dicsőséges pillanatom.”
(Képünk illusztráció. Fotó: Leon Klein / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP)
Az orosz–ukrán háború eseményeit követő hírfolyamunkat alább találja:
Kazettás lőszerrel támadhattak az oroszok Kelet-Ukrajnában, tárgyalnak a mariupoli sebesültek evakuálásáról - percről percre a háborúról
Összesen 38 súlyos sebesültet menekítene ki Ukrajna az Azovsztal üzemből, de Moszkva eddig nem engedett a kérdésben. Zelenszkij az egészségügyet ért károkról szólt a csütörtök esti beszédében, az ukrán főügyészség szerint kazettás lőszerekkel támadott egy falut az orosz hadsereg a keleti országrészben. Hetvenkilencedik napja tart az orosz-ukrán háború.
Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: