A Disney és a Pixar legújabb filmje, a Pirula panda (Turning Red) egy olyan kínos, kellemetlenségekkel tarkított, de a maga módján mégis szép, és persze felejthetetlen életszakaszt mutat be, mint a pubertáskor, mindezt pedig egészen kendőzetlenül teszi.
Senki sem menekülhet a szülőkkel való egész estés harcoktól, sem az első szerelemtől, amelytől gyorsabban ver a szív és elpirul az arc. Mindez meglepően új csomagolást kap a Pirula pandában, Domee Shi rendezésében, aki akarva-akaratlan kielégíti bármely korosztály igényeit – kiét egy jó adag nosztalgiával, kiét a jövő olykor élvezetes, máskor pedig aggasztó előrevetítésével.
A film főhőse a 13 éves Meilin Lee, aki vasszigorú, de mégis végtelenül szerető anyjával, és jámbor, kissé háttérbe szorult apjával él Torontóban, a kínai közösség tagjaként, a kétezres évek legelején. Ez a felállás könnyen előrevetíthetné ugyan a konfliktus gyökerét, mégpedig, hogy a tinilány lázad, tombol, esetleg nem tud megbirkózni a szabados kanadai és a hagyományokkal korlátozó és elvárásokkal telített kínai kettős identitással, azonban nem erről van szó. Meilin ugyanis jó gyerek, sőt kiváló – jól tanul, tiszteletteljes és céltudatos, és iskola után még a szülei templomában is jut ereje fáradhatatlan munkára.
Nem küzd azokkal a tipikus tiniproblémákkal, amelyek oly ismerősen csenghetnek sokunknak – vannak barátai, nem csinálják ki az iskolában, sőt még céltalannak sem feltétlen érzi magát. Vannak ugyan elkerülhetetlen súrlódások, ezeknek azonban inkább anyja megrögzött szigora és rendíthetetlen elvei szolgálnak okul, mint a kislány rebellis természete, akinek csak egy vágya van: barátnőivel elmenni a kedvenc fiúbandájuk koncertjére.
Ugyan ki hibáztathatná? Tinilányként egy fiúbanda koncertjén őrjöngeni a világ természetes rendje, azonban az anyja ettől is megfosztaná, mert hát
normális fiatal lány nem hallgat ilyen zenét,
meg amúgy is kétszáz dollár a jegy, akár azonnal el is felejtheti az egészet. Később még hálás is lesz érte. Furamód még ez sem akasztja ki a végletekig a tinilányt, a dolgok bizarr fordulata azonban kecsegtet egy alternatív megoldással számára.
Történik ugyanis, hogy Meilin egy reggel méretes vöröspanda testében találja magát, ez pedig – érthető módon – pánikkal tölti el. A kafkai átváltozást idéző helyzet hevében a fiatal lány a fürdőszobába menekül anyja árgusan figyelő tekintete elől, aki lánya furcsa, újfent tiszteletlen bujkálását az első menstruációnak tudja be. Igen, a Pixar 2022-ben még ilyen kényesnek számító téma húrjait is meg meri pengetni, mint a menstruáció, ez pedig még mindig felháborodást vált ki a gyerekeit moziba hordó szülőkből.
Ha a szó említése nem lenne elég a fejvesztésre, az aggódó anya még menstruációs termékekkel is telehordja a fürdőszobát, miközben pandává változott lánya a zuhanyfüggöny mögé bújva nem rimánkodik semmi többért, csak egy kis magányért. A menstruáció nyílt említését nem hagyták tehát szó nélkül azok a szülők, aki nem tartják gyerekbarátnak a női létnek ezt a velejáróját, és ennek még a Rotten Tomatoes oldalán is hangot adtak, mindezt több esetben olyan stílusban, mintha ezt örökre titokban akarták volna tartani a csemetéik elől.
Míg a pandává változás tökéletes párhuzamként üzemel a pubertáskor kényelmetlen velejáróival, Meilin nem csak havonta egyszer, pár napig ölt pandaformát, hanem gyakorlatilag bármikor és mindig – amikor nem tud uralkodni az érzésein. A tinilány hamar rájön ugyanis, hogy az alakváltás igencsak kontrollálható, legalábbis csöppet sem kevésbé, mint az emberre – tinikorban hatványozott számban rátörő – heves érzelmek. Erre ugyan alkalmasnak is bizonyul a főhős, viszont anyja mindenre rálátó tekintete alól kibújni aligha tud – lánya alakváltása nem marad előle titokban, a várt meglepődés viszont elmarad, mert ugye anya erről is tudott előre.
Ez ugyanis családi átok, vagy talán áldás – ki-ki eldöntheti magának. A család női tagjai tudniillik ebben az ominózus életszakaszban mind voltak pandák, ettől a nem mindennapi vonásuktól pedig egy olyan rituálé során szabadulhattak csak meg, amely kizárólag vörösholdkor kivitelezhető. Meilin persze kikészül, mert a panda még legjobb esetben is vagy egy hónapig vele lesz, leleményessége révén végül még hasznot is kovácsol a helyzetéből. A panda nem elhanyagolható tulajdonsága ugyanis, hogy végtelenül imádnivaló, ez egy köztudottan jól jövedelmeztethető tulajdonság, így ki is jön a tökéletes terv képlete.
Hiszen nincs gyerekfilm tökéletes terv nélkül, ahogy annak meghiúsulása nélkül sem. A dolgok nem várt fordulata végül olyan katartikus élményként tárul a nézőtér szemei elé, amely nem csak a tíz év alatti nézőknél képes elérni az osztatlan figyelmet. Ez senkinek nem okoz ugyan túl nagy meglepetést, de a pandaűzés zavartalan lebonyolítása meghiúsul, viszont éppen az események félresiklása az, ami a film tanulságához vezet.
A Pirula Panda bír ugyanis azzal a ritka tulajdonsággal, amely által képes elhitetni a közönséggel, hogy évtizednyi berögződések egy sorsfordító esemény által szimplán csak megszűnnek létezni, hogy a neveltetésnek végül is nincs is akkora jelentősége, vagy, hogy a transzgenerációs traumák egy öleléssel és pár kicsordult könnycseppel orvosolhatók. Meilin végül oly módon teljesedhet ki, és azt az utat választhatja, amely minden korábbi elvárását és reményét felülmúlja, ebben pedig még egyöntetű támogatást is kap. A film ily módon mutatja be levonható tanulságainak egyikét, mely szerint egy idő után már nem kell, hogy anyura támaszkodjunk a nagy döntéseket illetően, ebbe pedig meglepő módon még mindig szigorú anyja is belemegy, jelezve, hogy itt bizony jelentős megvilágosodás történt.
A Pirula panda néhol roppant izgalmasan, olykor pedig szívszorító módon beszél olyan mindenkit érintő problémákról, mint a felnövés, vagy a nőiséggel járó, sokszor igencsak súlyosnak érződő pluszterhek. Nem szívbajoskodik kimondani, hogy az ember szülei bizony tévedhetnek, sőt hajlamosak is rá, hiszen nekik is volt a szerelmüket bíráló anyjuk, aki sosem engedte őket koncertre menni, mert az normális lányoknak nem való. Nemet mondani tehát lehet, sőt kell is, a vadabb oldalunkat pedig akár szabadon is engedhetjük, mert ha sokáig bezárjuk, akkor túl nagyra és túl dühösre is nőhet.
Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: