Élet+Stílus hvg.hu 2022. február. 11. 12:35

A játszóterek több mint harmadával gond volt a fogyasztóvédelem ellenőrzésén

Összesen 3,7 millió forintnyi bírságot szabtak ki, de ezzel együtt is ez volt a legkedvezőbb eredmény, amit az elmúlt tíz évben tapasztaltak.

Minden eddiginél kedvezőbb eredménnyel zárult a játszóterek 2011 óta évente zajló ellenőrzésének tavalyi fordulója, de még ez is azt jelenti, hogy a vizsgált helyek több mint harmadával volt valamilyen kisebb-nagyobb probléma – közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium. Az elmúlt tíz év átlaga szerint ugyanis minden második játszótér esetében jogsértést állapítottak meg.

Mint emlékeztetnek, a játszótéri eszközök biztonságos használatának feltételeit az üzemeltető köteles biztosítani, a használatba vétel előtt és utána időszakosan is ellenőriztetniük kell az eszközöket, ráadásul 2020 óta már nem négy, hanem háromévente. A kormányhivatalok munkatársai tavaly nemcsak a közterületeken és közintézményekben, de a magánterületeken és egyéb helyszíneken lévő játszótereket is ellenőrizték.

Mint az ellenőrök megállapították, a használatba vétel előtti és időszakos ellenőrzéseket a vizsgált eszközök ötödénél nem folytatták le, azaz úgy telepítették vagy üzemeltették, hogy biztonságosságukról szakértő nem bizonyosodott meg. Az adminisztratív jellegű feladatokról a játszóeszközök több mint negyedénél nem vagy nem megfelelően gondoskodtak.

A tavalyelőtt hatályba lépett jogszabály-módosítással új kötelezettségként jelent meg az is, hogy az üzemeltetőnek önálló táblán, jól láthatóan és tartós módon fel kell tüntetnie a nevét, székhelyének címét, telefonszámát és elektronikus levelezési címét, továbbá az egységes európai segélyhívószámot (112). Ezen a téren minden negyedik játszótéren mulasztottak.

Cseresnyés Péter kereskedelempolitikáért és fogyasztóvédelemért felelős államtitkár elmondta: „A fogyasztóvédelmi hatóság tavaly összesen 721 játszótéren vizsgált meg közel 5400 eszközt, több mint harmadukkal akadt kisebb-nagyobb gond. A kifogásolási arány a legalacsonyabb volt az elmúlt bő évtizedben, a kormányhivatalok azonban így is 3,7 millió forint bírságot szabtak ki. Az állandó hatósági jelenlét fokozatosan rászorítja az üzemeltetőket a szabályok maradéktalan betartására.”

Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

Élet+Stílus Nemes Nikolett 2024. december. 28. 18:00

Pisszeghet, sípolhat, szisszenhet és pöföghet a befőttesüveg, de pont ez a jó: így  fermentáltunk savanyú káposztát

Csodás vitamin- és tápanyagbombával kényeztethetjük a mikrobiomunkat a téli ínség idején, ha fermentált ennivalókat fogyasztunk. Többek között savanyú káposztát is készíthetünk ezzel a módszerrel – elmondjuk, hogyan érdemes csinálni lépésről lépésre, mit kell tudni a sózásról, fűszerezésről, hogyan kombináljuk az alapanyagokat, és mire figyeljünk különösen az erjesztés során.