Hosszú betegség után, 90 éves korában hunyt el az olasz filmlegenda – adta hírül a Corriera Della Sera.
Novemberben lett 90 éves Monica Vitti, Michelangelo Antonioni egykori múzsája, Olaszország valaha ünnepelt színésze. A Corriere Della Sera olasz lap szerint Vitti hosszú betegség után halt meg.
Monica Vitti Rómában született Maria Luisa Ceciarelli néven, művésznevét 1954-ben vette fel. Színiiskolába járt, pályáját Milánóban kezdte, és csak néhány évvel később kapott szerződést az olasz fővárosba.
Korábbi cikkünkben azt írtuk róla, hogy huszonöt éves volt, amikor egy színházi előadáson felfigyelt rá a filmrendező Michelangelo Antonioni, aki megérezte, hogy a sajátos stílusú színésznő drámai és vígjátéki szerepre egyaránt képes. Azonnal felkereste és meggyőzte, hogy dolgozzon vele, fordítson hátat a színpadnak. Vitti, aki addig csak filmszínésznők hangját szinkronizálva forgatott, kötélnek állt, és ezzel elkezdődött kettejük egy évtizeden át tartó magánéleti és szakmai kapcsolata, egyben az olasz film egy fontos fejezete.
Antonioni irányításával szorongó, helyüket kereső, titokzatos, kissé neurotikus nőalakokat formált meg. Neve világszerte A Kaland című film nyomán vált ismertté, amely az 1960-as Cannes-i Filmfesztiválon elnyerte a zsűri különdíját. Az 1960-as években olyan klasszikus Antonioni-darabokban szerepelt, mint Az éjszaka, a Napfogyatkozás és a Vörös Sivatag – Monica Vitti az alakításaiért szinte kivétel nélkül elismerő kritikákat kapott.
Később játszott humoros, szatirikus vígjátékokban és kalandfilmekben is, mint a Modesty Blaise, Az erényöv és az Éjfélkor indul útjára a gyönyör.
Forgatott filmet magyar rendezővel is. 1971-ben ő volt Jancsó Miklós A pacifista című filmjének főszereplője, de a közös munka mindkettejük számára csalódásnak bizonyult: a forgatás feszült hangulatban folyt, a film pedig megbukott.
Vitti 1970-ben Marcello Mastroiannival játszotta el a Féltékenységi dráma főszerepét, majd 1974-ben emlékezetes alakítást nyújtott Luis Bunuel A szabadság fantomja című művében.
Az 1984-es Berlini Filmfesztiválon megkapta a legjobb színésznőnek járó Ezüst Medve díjat Roberto Russo Flört című filmjében nyújtott alakításáért. A legjelentősebb olasz filmes kitüntetést, az Olasz Filmművészeti Akadémia David di Donatello-díját hatszor vehette át.
Az 1980-as évek közepétől televíziós forgatókönyveket írt, majd megpróbálkozott a rendezéssel is.
Antonioni után még két nagy szerelme volt: Carlo Di Palma operatőr és Roberto Russo rendező. Utóbbival huszonhét év együttélés után 1995-ben össze is házasodtak.
Monica Vitti a 2000-es években eltűnt a nyilvánosság elől, nem hivatalos információk szerint utolsó éveiben Alzheimer-kórral küzdött.