Élet+Stílus hvg.hu 2022. január. 11. 13:55

A karantén miatt fokozódó szexuális életre számított a legnagyobb óvszergyártó, de csúnyán megjárták

A Karex Berhad úgy számolt, hogy sokkal több óvszert tudnak majd értékesíteni. Az embereknek viszont semmi kedvük nem volt a szexhez.

A koronavírus-járvány első hónapjaiban két számjegyű keresletnövekedésre számított a malajziai Karex Berhad, amely a világ egyik legnagyobb kondomgyártója. (A világszerte eladott minden ötödik óvszer a vállalat terméke.) A cég prognózisának alapját az otthoni munka, és az egyre gyakoribb karanténidőszak jelentette, ám, mint utóbb kiderült, nagyot tévedtek:

az elmúlt két évben a vállalat eladásai 40 százalékkal csökkentek.

A jelenség hátterében az áll a Quartz szerint, hogy az embereknek nem volt kedve a szexhez. A Karexnek viszont mindenképp pénzre volt szüksége, így alapos mérlegelés után új feladatot vállaltak: gumikesztyűket kezdtek gyártani.

A malajziai cég azonban csak az egyik, amely jelentős keresletcsökkenést érzékelt a kondompiacon. Laxman Narasimhan, a Durexet gyártó brit Reckitt Benckiser vezérigazgatója már 2020 áprilisában arra panaszkodott, hogy az összejövetelek csökkenése miatt az óvszerekből is egyre kevesebb fogy. Közben számos tanulmány megállapította, hogy a világjárványnak a szexuális aktivitásra is komoly, negatív hatása volt.

De az óvszereladásokat nemcsak pszichológiai változások, hanem a pandémia okozta logisztikai akadályok is befolyásolták. A szállodák és motelek bezárásával pedig nagyot csökkent az alkalmi együttlétek száma. A járvány még a szexmunkások bevételeit is megtépázta. A Quartz szerint ugyanilyen csapás volt, hogy a kormányok és a segélyszervezetek átmenetileg leállították az óvszerek vásárlását és terjesztését, amelyet különféle egészségügyi programok részeként vállalnak. A legnagyobb ilyen szereplő Kína: ott évente 1 milliárd óvszert osztanak ki ingyen.

Minden, amit tudni érdemes Trump vámháborújáról
hvg360 Fetter Dóra 2025. április. 08. 15:30

Félve mondják ki, hogy jó volt – így működik a gyászcsoport, ahol a legnehezebb élethelyzettel segítenek megbirkózni

Sokan arról számolnak be, hogy hiába veszi őket körül otthon szerető közeg, nem tudják úgy megélni a gyászukat, ahogyan arra legbelül vágynak. Vannak gyászolók, akik már tíz alkalom után megélik a megnyugvást egy önsegítő csoportban. Mi történik a gyászcsoportban? Milyen feladatokat kapnak a résztvevők? Van-e végpont a gyászfolyamatban, és hogyan érdemes gyászoló hozzátartozónk felé fordulni? Erről kérdeztük Nagy Zsolt mentálhigiénés szakembert.