Élet+Stílus hvg.hu 2021. december. 09. 16:12

Fogyatékossággal élő fiatalok kezdhetnének önálló életet, ha valóra válna a Nem Adom Fel Alapítvány álma

A Mikes Lélekközpont tíz-tizenkét sérültséggel élő fiatal számára teremtené meg az önállósodás lehetőségét.

Mindenkinek joga van az önálló élethez, még akkor is, ha valamilyen fogyatékossággal éli a mindennapjait. Joga van a képességeihez mérten dolgozni, minimális segítséggel ellátni a mindennapi teendőket, és boldognak lenni akár egyedül, akár párkapcsolatban

– véli a Nem Adom Fel Alapítvány, akiknek tevékenységéről legutóbb ebben a cikkünkben írtunk.

Magyarországon azonban sok család életében jelent nehézséget, hogy fogyatékossággal élő gyermeküknek biztosítsák felnőtté válásukkor az önálló élet lehetőségét. Az alapítvány hisz abban, hogy az érintett családoknak lelkileg és szakmailag is új utakat nyithatna egy paradigmaváltás, amely élethelyzetükre nem pusztán szociális problémaként tekint, hanem a család mint rendszer fókuszán keresztül keres és nyújt megoldást.

A Nem Adom Fel Alapítvány a Mikes Lélekközpont megépülésével egy olyan háromszintes többfunkciós központot álmodott meg, amely támogatott lakhatási lehetőséget is biztosítana: a földszinten 10–12 fő fogyatékossággal élő fiatal kezdheti meg segítséggel önálló életét, a második szinten kapna helyet a Léleköntő autista gyermekeket fejlesztő központ.

„Hogy a leendő lakók mennyire várják ezt, arra példa Üveges Katalin története. Kata egy informatikus-közgazdász diplomával rendelkező, oxigénhiánnyal született lány, tele élettel és célokkal. Édesanyja egészségügyi állapota miatt Kata jelenleg átmeneti szálláson él. Évek óta keresi helyét, ahol segítséggel, önálló életet élhet, sikertelenül. Számára létfontosságú, hogy megépüljön a Mikes Lélekközpont. Közel vagyunk ahhoz, hogy ez az álom egy hatalmas közösségi összefogással valóra váljon. Olyan magánemberek, szervezetek, cégek álltak mellénk, akik részesei szeretnének lenni a Mikes Lélekközpont felépülésének” – közölte az Alapítvány, amelynek kuratóriumi elnöke, Dely Géza hozzátette: a szervezet mindig is törekedett arra, hogy modellértékű projektet hozzon létre.

December 3-án az alapítvány egy nagy lépéssel került közelebb a céljához, bemutatták a Lélekközpont látványtervét: a tervezési munkák lebonyolítását K. Szabó Bence építész-tervező vállalta, Szabó Mónika pedig önkéntesként csatlakozott a projekt menedzseri munkálatainak elvégzésére.

A Fogyatékkal Élők Világnapján tartott Látványtervet bemutató esemény ide kattintva elérhető:

A Lélekközpontról bővebben ide kattintva olvashat.

Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: