Élet+Stílus hvg.hu 2021. október. 26. 10:39

Sir David Attenborough a bolygó jövőjéről: Ha nem cselekszünk most, túl késő lesz

A természetfilmes a Glasgow-i COP26 klímakonferencia előtt figyelmeztetett – immár sokadszor.

Glasgow-i klímacsúcs
Friss cikkek a témában

David Attenborough jelenleg is természetfilmet forgat, de fontosnak találta, hogy újabb figyelmeztetést fogalmazzon meg a Föld jövőjével kapcsolatban a Glasgow-ban október 31. és november 12. között sorra kerülő COP26 klímakonferencia előtt.

Az elmúlt időszakban a 95 éves David Attenborough a természet legnagyobb történetmesélőjéből a világ lelkiismerete lett, és ebben a minőségében mondta a BBC-nek, hogy a gazdagabb nemzeteknek morális felelősségük, hogy segítsenek a szegényebbeknek. Ha ugyanis figyelmen kívül hagyják a problémáikat, az katasztrofális lenne.

Attenborough hangsúlyozta, amit a klímatudósok évtizedek óta mondanak, amiről ő is újra meg újra beszámol a dokumentumfilmjeiben, az nem téves riasztás. „És minden nap, amikor nem teszünk semmit ez ellen, kárba megy. A dolgok csak rosszabbak lesznek” – mondta. Utalt arra is, hogy sokan még mindig nem veszik komolyan a helyzetet, az erdőtüzeket egyszerinek gondolják.

Az ENSZ vezető klímavédelmi tisztviselője ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy a globális biztonság és stabilitás összeomolhat, a migrációs válságok és az élelmiszerhiány pedig konfliktusokat és káoszt okozhat, ha az országok nem kezelik az üvegházhatású gázok kibocsátását. A Klíma Átláthatósági Jelentés pedig arra figyelmeztet, hogy a világ 20 leggazdagabb országában gyors ütemben nő a karbonkibocsátás. A világ jelenleg 1,1 Celsius-fokkal melegebb az iparosodás előtti korszakhoz képest, és a hőmérséklet további növekedésének megakadályozása óriási kihívás.

„Ha nem cselekszünk most, túl késő lesz. Most kell lépnünk” – mondta a BBC szerint kissé dühös hangnemben Attenborough.

Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.