Élet+Stílus hvg.hu 2021. október. 12. 11:52

Magyarok meséltek a WHO-nak a koronavírus okozta mentális kihívásokról

Egy pszichológus, egy anya, egy 91 éves olimpikon és egy tanár osztja meg tapasztalatait a járvány okozta lezárásokról.

Lezárások, iskolabezárások, otthoni munkavégzés és izoláció – nem csoda, ha a koronavírus-járványnak jelentős hatása volt az emberek mentális egészségére. A témáról a hvg.hu-n is többször írtunk: ebben a cikkben Sófi Gyula, a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet pszichiátere a fiatalok nehézségeiről beszélt, ebben pedig Csernus Imre is nyilatkozott a társadalmi szorongásokról.

A lelki egészség világnapjának alkalmából most az Egészségügyi Világszervezet (WHO) Európai Regionális Irodája készített egy videót, melyben négy magyar – egy pszichológus, egy édesanya, egy volt olimpikon és egy tanár – mesél arról, hogyan élték meg a koronavírus okozta lezárásokat.

Mendi Rózsa pszichológus például az ország teljes lezárása alatt kifejezetten kutatta a lehetőségeket, hogyan segíthetne másokon, végül egy idősek otthonában vállalt önkéntes munkát. Ő úgy véli: az lenne a legfontosabb, hogy létrehozzanak egy rendszert, ahol az emberek őszintén kibeszélgetik magukból azt, ahogyan megélték a járványt.

A videóban megszólal a kétgyermekes Erzsébet is, aki férjével együtt 42 négyzetméteres lakásukban élte át a lezárást, és néha csak annyi ideje jutott saját magára, amíg leszaladt a boltba. Ő úgy látta, hogy a legnehezebb pillanat az volt a kisgyerekesek számára, amikor a játszótereket is lezárták.

A sport segítette át a járványon a 91 éves Mohácsi Ferencet, aki az 1956-os melbourne-i olimpiai játékokon férfi kenu kettes 1000 méteren bronzérmet szerzett.

„Sokaknak olyan ez a járványhelyzet, mint a nyugdíjba vonulás. Ezért a lelki frissesség érdekében meg kellene győzni a nyugdíj előtt állókat, hogy tervezzék meg, mit fognak tenni, ha már nem járnak be a munkahelyükre” – mondta.

Vass Krisztina pedagógus pedig úgy látja: rugalmasabbnak és megértőbbnek kellene lenni a szülőkkel szemben, akik közül sokan belerokkantak az online oktatásba a hatalmas követelmények miatt.

A videóban a WHO arra is figyelmeztetett, hogy a világon 150 millióan élnek mentális problémákkal, de csak kis százalékuk kapja meg a számukra nélkülözhetetlen segítséget.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.