A Wyoming állambeli Jackson Hole-ban 1953-ban készült az első alkotás, mára turistalátványosság lett belőlük.
A nemzet egységét, a természet sajátos körforgását testesíti meg – így írta le Kovács Zoltán államtitkár azt a gigantikus agancsszobrot, mely a Vadászati Világkiállítás egyik szimbóluma lett. Szőke Gábor Miklós szobrászművész alkotásáról sokáig keveset lehetett tudni, de az elmúlt hetekben egyre több fotó bukkant fel róla, legutóbb éppen szombaton, amikor rendőri felvezetéssel a Hungexpo területére szállították.
Azt még mindig titok övezi, mennyibe is került pontosan a 16,5 méter magas, 20 méter hosszú és ugyanolyan széles műalkotás. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes korábbi nyilatkozata vitt közelebb, csak annyit árult el, hogy a kiállításra összesen 240 millió forintért készülnek szobrok. (Ezek közül az egyik éppen Kovács Zoltán államtitkáréhoz nagyon hasonló kutyát ábrázol.)
Kérdés azonban, hogy a kormány – főleg annak vadászattal foglalkozó – tagjai mennyire vannak tisztában azzal, hogy az ötletük egyáltalán nem eredeti. Hasonló agyarszobrok ugyanis majdnem 70 éve állnak az amerikai Jackson városának főterén, azzal a különbséggel, hogy azokat adományokból és közöségi gyűjtésből húzták fel a helyi cserkészek a Rotary Club segítségével.
A Wyoming állambeli Grand Teton Nemzeti Park szélén fekvő kisváros agancsszobrai mára olyan híresek lettek, hogy turisták sokszor csak azért keresik fel a mindössze 10 ezres települést, hogy fotót készítsenek velük. Ezt egész pontosan 1953 óta tehetik meg – ekkor találta ki a helyi Rotary Club, hogy közösségi munkába elkészíti a hatalmas szobrot. Ehhez 2000 lehullott jávorszarvas agancsot használtak fel, bár sokat nem kellett keresgélniük, hiszen Jackson arról híres, hogy a környéken több jávorszarvas él, mint ember.
A hatvanas években továbbfejlesztették a projektet, és a tér mind a négy sarkára állítottak 1-1 szobrot. Mivel az időjárás igencsak kikezdte az alkotásokat, 2006-ban úgy döntöttek, kicserélik őket, de ezt sem akárhogy tették: a régi agancsokat egész egyszerűen elárverezték és a bevételt beforgatták az új építménybe. Hogy akkor pontosan mennyi pénz jött össze, még nem tudni, de becslések szerint a jelenlegi szobrok körülbelül 450 ezer dollárt érnek.
Jacksonban mára hatalmas hagyománya van az agancsgyűjtésnek, minden évben helyi cserkészcsapatok járják a környékbeli erdőket, majd az éves jávorszarvas fesztiválon elárverezik őket a turistáknak, a bevételből pedig a Nemzeti Jávorszarvas Menedékhely is részesül.
A wyomingi agancsszobrok történetéről ezen az angol nyelvű oldalon lehet hosszabban olvasni.