Az 1968-ban lebontott épületet idén kezdik el újra felhúzni a Szent György téren.
József főherceg palotája Korb Flóris és Giergl Kálmán építészek tervei alapján, az egykori Teleki palota átépítésével készült el 1906-ban. A Szent György téren álló épület megsérült a második világháborúban, a renoválására pedig nem került sor, így a főuri lakot 1968-ban lebontották. A palota egykoron a teret a Naphegy felől zárta le, ma valamikori pincéi tátonganak ásatási területként.
A Nemzeti Hauszmann Program Facebook-oldalán tettek közzé látványterveket arról, hogy miként fog korhűen újjászületni a palota, annak homlokzata, illetve a főbejárata mögötti üvegtetejű díszlépcsőház. Azt írják, hogy az új épület "rendezvényeknek is otthont ad majd, visszaállított reprezentatív tereit és neoreneszánsz kertjét a nagyközönség is látogathatja a jövőben".
Év elején a hvg360.hu is foglalkozott azzal, hogy idén a Hauszmann-program keretében milyen helyreállítások fognak történni a Várban. Túl azon, hogy a műemléki szakemberek szerint eleve problémás 1945 előtt épült, azóta lebontott, vagy soha el nem készült épületeket, a múltat megidézve újra felhúzni (ami már nem is műemlékvédelem, hanem konkrét replikák megalkotása), az is kifogásolható, hogy a gazdasági válság ellenére a vitatott emlékezetpolitikai beruházásokra minden eddiginél többet költ a kormány. A szokásos éves támogatás hétszeresét, 73,6 milliárd forintot juttatott egy év végi döntésével a Vár rekonstrukciójára.
„Bicskéig" építi vissza a budai Várat Orbán Viktor
A miniszterelnök nem sajnálja a pénzt a Vár 1945 előtti képének visszaállítására. Mindeközben diplomáciai célokra használva gálánsan osztogatja a nemzeti vagyont jelentő műkincseket, mint egy igazi király.
Így elkezdhetik idén a József főhercegi palotán kívül az egykori Vöröskereszt-székház visszaépítését és a Honvéd Főparancsnokság rekonstrukcióját is.
Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: