A kínai kormánynak cáfolnia kellett, hogy az országban szolgáló amerikai diplomatákat anális koronavírustesztre köteleznék. Amúgy a módszert használják.
Az amerikai sajtóban jelent meg a hír, hogy néhány amerikai diplomatának egy adminisztratív hiba folytán anális koronavírusteszten kellett átmennie Kínában. A kínai külügyminiszter szóvivője ezt most cáfolta, mint mondta, tudomása szerint nem tesztelték ilyen módon az országban szolgáló amerikai diplomatákat.
Az anális koronavírustesztet azonban ténylegesen alkalmazzák Kínában a szokásos orr- és garatmintavétel helyett, több kínai szakértő szerint ugyanis ezzel a módszerrel hatékonyabban ki lehet mutatni a vírust.
A CCTV állami televíziónak nyilatkozó egyik orvos szerint az anális teszt azért működhet jobban bizonyos esetekben, mert a koronavírus nyomai több ideig jelen lehetnek az ánuszban, mint az orrban vagy garatban. Sok tünetmentes betegnél előfordulhat, hogy a légutakban már nem mutatható ki a vírus négy-öt nap után, az emésztőrendszerben és a székletben azonban hosszabb ideig kimutatható.
Ennek jelentősége lehet a karanténban lévő embereknél, szélesebb körben azonban nem alkalmazzák, mert a technika meglehetősen „kellemetlen”.
A teszt nagyjából úgy zajlik, mint az orrban és garatban alkalmazott pálcikás módszer, csak épp itt a végbélnyílásnál vezetik be a pálcikát, és a rektumból vesznek mintát. Az egész művelet mintegy 10 másodpercig tart.