Élet+Stílus hvg.hu/MTI 2021. január. 14. 10:41

Anya és apa helyett egyes és kettes szülő megnevezést használnak az olasz személyi igazolványokban

A belügyminiszter az uniós szabályozáshoz való illeszkedéssel indokolta a döntést.

Visszakerül az olasz személyi igazolványokba az egyes és kettes szülő megnevezés, amelyet a volt belügyminiszter Matteo Salvini törölt el 2019-ben – közölte az olasz sajtó csütörtökön.

Luciana Lamorgese jelenlegi belügyminiszter a parlamentben jelentette be, hogy a 14 év alatti állampolgárok személyes dokumentumaiban az eddigi anya és apa megnevezést az új meghatározás váltja fel.

A miniszter az intézkedést az Európai Unió szabályozásához való igazodással indokolta. A módosítást a személyi adatvédelemért felelős ombudsman is támogatja.

Az egyes és kettes számú szülő megnevezést 2015-ben az akkori miniszterelnök, Matteo Renzi vezette be a nem nő és férfi alkotta családokban élő gyerekek diszkriminációjának elkerülése címén. Négy évvel később Matteo Salvini belügyminisztersége alatt az anya és apa megnevezés került vissza a személyi igazolványokba.

Az LMBT-közösség szóvivője, Fabrizio Marazzo hangoztatta, hogy a jobboldali Matteo Salvini minisztersége alatt egyetlen éjszaka alatt eltörölték az egyes, kettes szülő megnevezést.

Matteo Salvini, az ellenzéki Liga párt politikusa sérelmezte, hogy az Olaszországban zajló egészségügyi vészhelyzet és kormányválság közepette a jelenlegi belügyminiszter "azzal tölti az idejét, hogy eltörli az anyát és az apát".

A magyar kormány december 15-én szavazta meg az Alaptörvény kilencedik módosítását. Az alkotmányba Varga Judit igazságügyi miniszter előterjesztése alapján bekerült, hogy “az anya nő, az apa férfi”, illetve a családi kapcsolat alapja a házasság.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.