Élet+Stílus hvg.hu 2020. november. 18. 11:13

„Szállj, csak szállj tovább!” – Benkő Lászlóra emlékezünk

Az Omega együttes 1962-ben alakult, és számos tekintetben úttörő volt a magyar rocktörténetben. Benkő László halálával minden bizonnyal a zenekar is megszűnik közel 60 év után. Fotókkal és videofelvételekkel emlékezünk a zenészre.

Igazából nem teljesen világos, hogyan is alakult meg gimnazistákból az Omega, sőt, még az alapító tagokról is eltérő visszaemlékezések vannak, de az biztos, hogy minden változatban ott van Benkő László.

Az Omega együttes 1966-ban, a felvétel az Ilyen ez a háború? című film forgatásakor készült. Benkő László még szakáll nélkül.
Fortepan / Schiffer Pál

A zenekar születésnapját hivatalosan 1962. szeptember 23-ára teszi mindenki, ekkor volt a Műegyetem Hess András téri kollégiumában az első koncert, amelyen az Omega nevet viselték.

Bánom-dűlő, az Omega együttes tagjai tévét adományoznak a tanyasi általános iskolának 1970-ben
Fortepan / Urbán Tamás

Innentől egészen 2020-ig tartott az Omega történelme. Kóbor János, aki szerint „egy Benkő Laci nem tud meghalni” többször is nyilatkozta, hogy a zenekar nem éli túl a koronavírus miatti karantént.

1976 - Az Omega belépett az 'űrkorszakába'
Fortepan / Urbán Tamás

„A sorsunk megpecsételődött, az Omegát végleg megölte a koronavírus. Már nyáron is nagyon tartottam ettől a második hullámtól, sajnos az aggodalmam nem volt alaptalan. A mi esetünkben azért rosszabbak a dolgok, mert egy hatvanéves zenekarról van szó, bőven hetven év feletti tagokkal. Egy év nekünk már nem ugyanaz, mint egy fiatalabb művésznek” – mondta nemrég. Drámai mondatait Benkő szerdai halálhíre valószínűleg egyértelműsítette.

1978: Benkő László és Czippán György
Fortepan / Urbán Tamás

Az Omega volt az a zenekar, amelynek elsőként jelent meg önálló albuma Magyarországon, ez volt az 1968-as Trombitás Frédi és a rettenetes emberek (az Illés Ezek a fiatalok című albumán más együttesek is játszottak). Az 1969-es 10000 lépés volt az első kinyitható lemezborító, az album zenei anyagából pedig elkészült az első önálló tévéshow, a Tízezer lépés – Omega Show. Az együttes elsőként jutott ki az Egyesült Királyságba, a magyar együttesek közül nekik volt a legtöbb eladott lemezük Magyarországon (az 1979-es Gammapolis, 650 ezer példánnyal) és külföldön (az 1977-es Time Robber, 1 millió példánnyal).

1978 - 'Gammapolisz vár reám'
Fortepan / Erdei Katalin

Az Omega volt az első együttes, melyet a Magyar Állami Hangversenyzenekar kísért (az 1973-as Omega 5 című albumon), valamint a magyar együttesek közül az Omegának volt először digitális stúdiója.

2004 - Az országos koncertturné egyik állomásán.
Horváth Szabolcs

Elsőként jelent meg CD-je (az 1988-as Platina című válogatásalbum) és DVD-je (a 2000-ben kiadott OmegakonceRT Népstadion 1999).

Benkő László az Omega megalakulásának 50. évfordulója alkalmából tartott koncerten a Papp László Budapest Sportarénában 2012. október 6-án
MTI / Mohai Balázs

Az Omega tagjai léptek fel elsőként egységes színpadi ruhában és az együttes koncertjein használtak először füstgépet, lézershow-t, valamint a látványelemek kiegészítésére kivetítőt.

Az Omega tagjai, miután átvették a megosztott Kossuth-díjat Áder Jánostól 2013. március 15-én.
MTI / Koszticsák Szilárd

Egyedüliként négyszer koncerteztek a Puskás Ferenc Stadionban (korábban Népstadionban), ebből háromszor önállóan. A Kisstadionban szintén ők játszottak a legtöbbször.

Laux József dobos, Benkő László billentyűs és Kóbor János énekes az Omega együttes koncertjének beharangozó sajtótájékoztatóján 2015. március 3-án
MTI / Balogh Zoltán

Az Omega 15 sorlemezt adott ki, plusz még jónéhány koncert és válogatásalbumot. Benkő Lászlónak emellett volt nyolc szólólemeze, és közreműködött számos egyéb produkciókban is.

Túry Gergely
Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.