Élet+Stílus hvg.hu 2020. szeptember. 01. 11:35

Szülői szervezet: Az iskolákban nem szabad előírni a maszkhasználatot

A szülők biztosak szeretnének lenni abban, hogy nem ismétlődik meg a tavaszi iskolabezárás ,és hogy gyerekeink az iskolában normális keretek között tanulhatnak majd – hívja fel a figyelmet az Európai Szülők Magyarországi Egyesülete (ESZME).

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

A szervezet – a Parents International nemzetközi szülői szervezet tagjaként – csatlakozik ahhoz a kezdeményezéshez, amely az „új normális” oktatási keretek meghatározásánál figyelembe veszi többek közt azt, hogy azokban az országokban, ahol nem vagy csak rövid időre zártak be az iskolák, és a tanítás már régen újrakezdődött korlátozások nélkül (pl. Svédország, Finnország, Hollandia), egyértelműen kiderült, hogy a gyerekek között a kézmosásra fordított idő megnövelése az egyetlen szükséges, általános intézkedés. Ezért – írják felhívásukban – az iskolákban szükséges a szappan és kéztörlő biztosítása, továbbá az étkezésekre használt szünetek hosszának meghatározásakor számolni kell azzal, hogy mindenkinek legyen ideje és lehetősége elmenni kezet mosni.

Az ESZME szerint az iskolában nincs lehetőség, erőforrás arra, hogy a maszkok higiénikus használatát biztosítsák. „Így a gyerekek között több veszélyt rejt a maszkviselés, mint amekkora annak a veszélye, hogy koronavírus fertőzést kapnak, ha nem viselik. Ezért az iskolákban semmiképpen nem szabad előírni a maszkhasználatot.”

A szervezet emlékeztet arra, hogy a gyerekek egészséges fejlődéséhez, lelki egészségéhez fontos a társas kapcsolatok fenntartása és az érintés is. Mint írják, az esetleges távolságtartásnak orvosi oka sincs a statisztikák és a tapasztalatok szerint, így az iskolában nincs szükség távolságtartásra.

Az ESZME úgy véli, mivel a gyerekek esetében a COVID-19 fertőzés lefolyása általában igen enyhe, a nemzetközi gyerekorvosi ajánlások szerint csak a súlyos tüneteket mutató gyerekek tesztelése indokolt. „Tekintettel arra, hogy Magyarországon minden gyerek ingyen egészségügyi ellátásra jogosult, ezeknek a gyerekeknek viszont ingyenes tesztet kell biztosítani.”

A távoktatásra való esetleges átállás az adott osztály- vagy iskolai közösség, a tanárok, szülők, gyerekek közös döntése kell legyen – írják.

Nagyon sok szülőben merül fel a kérdés, hogy mi legyen, ha allergia vagy nátha miatt köhögnek például a gyerekek. Ezzel kapcsolatban az ESZME szerint meg kellene bízni a szülőkben, „ha a szülő nem látja indokoltnak a gyerek otthon tartását, lehetővé kell tenni az iskolába járást teszt nélkül. Amennyiben azonban a szülő szerint indokolt, hogy a gyerek távoktatás keretében vegyen részt az oktatásban, annak a kereteit biztosítani kell, a hiányzást pedig a szülő kérésére igazoltnak kell tekinteni. Az iskola, amennyiben úgy látja, egy adott szülő jogait korlátozni kellene ezen a területen, bevonhatja a folyamatban a gyámhivatalt.”

A felhívás kitér arra is, hiogy amennyiben piacra kerül a koronavírus elleni vakcina, annak az ingyenes, de választható kategóriába kell kerülnie. "A felelős szülői döntések kategóriájába tartozik, hogy egy gyereket beoltatnak-e a szülei, de a negatív döntés nem lehet az iskolából kizáró ok, a pozitív döntést viszont nem befolyásolhatja az oltóanyag magas ára."

 

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.