A bogarak 93 százaléka kijutott az őt lenyelő béka emésztőrendszeréből 4 órán belül.
A kutatók első alkalommal figyelték meg, hogy a békák által megevett bogarak képesek átjutni támadójuk emésztőrendszerén – írja az ABC.
Mind a Regimbartia attenuata névre hallgató csíkbogár, mind a Pelophylax nigromaculatus latin nevű pöttyös béka elterjedt faj Japánban. Azt vizsgálták a Kobe egyetem ökológus kutatói, miként védekeznek a ragadozó békákkal szemben ezek a bogarak, az eredmény pedig őket is meglepte: a bogarak ugyanis sértetlenül át tudták magukat küzdeni a békák emésztőrendszerén – és a végbelüknél távoztak.
A bogarak szerencséje egyébként az, hogy sok békának nincs foga, így nem nagyon tudják őket megölni azelőtt, hogy lenyelnék. A ragadozó állatfaj kénytelen az emésztőrendszere nedveire hagyatkozni és arra, hogy megfulladnak, amikor lenyelik a táplálékul szolgáló élőlényeket.
Ráadásul a laboratóriumi körülmények között vizsgált állatoknál azt figyelték meg, hogy a bogarak 93 százaléka élve átjutott a békák emésztőrendszerén 4 órán belül, és ugyanerre az eredményre jutottak más békafajokat vizsgálva is.
A tudósok továbbá bogárlábakat fedeztek fel a békák ürülékében, amiből azt a következtetést vonták le, hogy a bogarak a lábaikkal megpróbálták stimulálni a békák emésztését, hogy minél gyorsabban áthaladjanak a testükön, és így a harc közben veszíthették el a lábaikat – amelyek később külön távoztak a békák testéből.