Gumibot és gázspray igen, lőfegyver nem lehet az őröknél.
Az iskola nem az erőszak, hanem a tanítás színtere, ezért fel kell lépni az iskolai erőszak ellen – mondta az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára az M1 csatornán.
Rétvári Bence az iskolaőrség bevezetéséről szólva hangsúlyozta, hogy tendenciát lát a tanárok iskolai bántalmazásában, az utóbbi időszakban ugyanis több olyan videó is napvilágra került, amelyeken az látható, hogy a pedagógust megverik vagy hozzávágnak valamit.
Olyan körülmények teremtődnek az iskolákban, amelyek között tanítani nem lehet. Úgy lehet tanítani egy iskolában, ha a diákok szót fogadnak a tanárnak"
– fogalmazott az államtitkár.
Rétvári megerősítette, hogy az iskolaőröket a rendőrség képzi ki, és a rendőrség állományában dolgoznak majd.
Egyelőre 500 iskolában lesz őr, akit riasztani lehet – a tanárok telefonján lévő alkalmazás segítségével –, ha valamilyen erőszakos cselekmény történik.
Az iskolaőr akár testi kényszert is alkalmazhat, de ha rátámadnak, akkor a jogos önvédelem keretein belül akár gumibotot vagy gázspray-t is használhat, de lőfegyver nem lehet nála.
Az államtitkár felhívta a figyelmet arra, hogy a kormány több megelőző intézkedést is tett, például megemelte az iskolapszichológusok számát és szigorította a tanárok elleni erőszak büntetési tételét, de mindezek ellenére a probléma megmaradt.
Iskolarendőrök: a kormány megint büntetésben gondolkodik problémamegoldás helyett
Szeptembertől iskolaőröket küld 500 általános és középiskolába a kormány, akik a 12 évesnél idősebb gyerekeket szükség esetén meg is bilincselhetik. A tanárokat védenék az agressziótól, ám több szakemberrel beszéltünk, akik szerint ez csak tüneti kezelés. Ritók Nóra úgy látja: a gyöngyöspatai ítéletre adott választ a kormány, ami egy újabb bélyeg és a kirekesztést erősíti.