Élet+Stílus hvg.hu 2020. május. 14. 14:18

Hogy lehet a karanténoktatás tapasztalatait beépíteni a normál iskolába?

Összegyűjti a jó gyakorlatokat a Telenor.

„Nincs többé az eddig megszokott iskola. A diákok ki fogják követelni a karanténoktatásban megtapasztalt számukra izgalmas dolgokat” – mondta egy csütörtöki online sajtóbeszélgetésen Koren Balázs, a Telenor HiperSuli programjának szakmai vezetője arról, hogy milyen hatása lehet a koronavírus miatt kényszerűségből bevezetett távoktatásnak a majdani „offline-iskolákra”.

A matematikatanárként is dolgozó Koren szerint az országban most folyó karanténoktatás igazából nem is nevezhető sem digitális oktatásnak, sem távoktatásnak, mert azokban egy új típusú pedagógiai szemléletre volna szükség mind a tudásátadásban, mind az értékelésben, amire sok pedagógus nem áll át.

Ennek ellenére sokan vannak, akik kifejlesztettek hasznos, jól működő tananyagtartalmat, módszertant, amiket szeptembertől (ha addigra visszaáll a „rendes iskola”) mások is használhatnának.

A karanténidőszakban sok helyen kifejlesztett, bevált online oktatási gyakorlatok más tanárok hasznára is válhat. Ezt a frissen keletkezett és aktuális tudást szeretné felszínre hozni és a pedagógusok számára közkinccsé tenni a Telenor most induló pályázata.

A Telenor HiperSuli programjáról már korábban is írtunk. A 2015-ben indított digitális-oktatási program, bár ez első évben az eszköz- és mobilinternet-ellátottságra fókuszált, később kibővült a tanártovábbképzés és a digitális tananyagtartalom-fejlesztés irányába is. Ma már 30 iskola vesz részt – önkéntesen – programban, amelyek mellesleg hihetetlen előnyben voltak, amikor egyik napról a másikra át kellett állni a magyar közoktatásnak a tantermen kívüli digitális tanrendre.

A május 14-én startoló és május 27-ig futó HiperSuli tanári tananyag-fejlesztő pályázatra az alábbi témakörökben várják a pályaműveket: kooperatív munka/kollaboráció, számonkérés, virtuális osztályterem, új ismeret átadása/interaktív prezentálás.

A május 27-éig beérkezett jelentkezésekből az ötlet megvalósíthatóságát figyelembe véve szakmai zsűri választ ki maximum 25 pályázót, akik részt vehetnek a Webuni képzésén. Ennek során a pályázók segítséget kapnak a tananyag videós kidolgozásában, ami felkerül a HiperSuli oldalára.

A szakmai zsűri a publikált videók elkészítői közül tíz fő díjazottat hirdet, akik a munkájukhoz szükséges Hipernet-hozzáférés mellett 100 ezer forint értékű nyereményben is részesülnek.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.