Élet+Stílus hvg.hu 2020. február. 24. 15:06

Több szól a ketogén diéta ellen, mint mellette

Fejfájás, pattanásos bőr, fáradtság, alvászavar és hasi panaszok – pár probléma, amik a ketogén diéta során előfordulhatnak a szakember szerint.

Horváth Kata dietetikus szerint bár a ketogén diétával beindulhat a fogyás, ez az életmód – hosszú távon – inzulinrezisztenciához, szív és érrendszeri megbetegedésekhez is vezethet.

A divatos fogyókúrás módszer eredetileg epilepsziásoknak lett összeállítva, rohamok csökkentésére – olvasható a témában kiadott hétfői sajtóközleményben. A ketogén diéta alapja az extra magas zsírtartalmú és nagyon alacsony szénhidrát-összetételű táplálkozás, amely rákényszeríti a szervezettet arra, hogy a zsírokból nyerjen energiát. Ennek eredményeként jelentős mennyiségű ketontest képződik, melynek hatására a szervezet úgynevezett ketotikus állapotba kerül.

Bár a ketogén diétát a szervezet akár évekig is képes tolerálni, ez a szakértő szerint rengeteg negatív mellékhatással jár(hat).

A magas koleszterinszint miatt emelkedik a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázata, továbbá a trombózis, stroke, infarktus, 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának esélye is. Az alacsony szénhidrát-fogyasztás miatt hormonális zavarok jelentkezhetnek, és olyan jelenségek is, mint a fáradékonyság, az agyi kapacitás csökkenése.

A magas zsírtartalmú ételek fogyasztása sem annyira jó a szakember szerint, mert ilyenkor az epehólyag nem tud megfelelő mennyiségű epesavat adni ahhoz, hogy fokozatosan történjen meg azáltal a zsírok lebontása. A legtöbb ilyen esetben hasmenés lép fel. A megnövekedett vérzsírszint miatt a zsírcseppek lerakódnak az érfalakra, és a szervezet zsigeri szervei is elzsírosodnak. A ketogén diéta hirtelen megjelent pattanásokat is okozhat. Ezek szintén a magas zsírtartalmú ételek, élelmiszerek fogyasztására utaló (vész)jelzés.

A dietetikus szerint a legjobb a vegyes étrendet követése, emellett nagyon fontos az optimális folyadékbevitel, a rendszeres mozgás, amely az egészséges életmód elengedhetetlen tényezője. “Egészséges felnőttnek, normál vegyes táplálkozásban, 200-300 g közötti szénhidrát bevitel javasol, a zsír-szénhidrát és fehérje aránya pedig 30-55-15 E% legyen” – vélekedett Horváth Kata, aki szerint eredményesen fogyni csak személyre szabott diétával lehet.

Csodadiéták nem léteznek, a kísérletezgetés pedig veszélyes is lehet.