Nem tudni, mi volt a gondja a faággal, amit hosszas ügyködés után sikerült letörnie.
A jelenetet, amelyen feltűnik a barna medve, egy vadkamera rögzítette, amelyet az Aggteleki Nemzeti Park munkatársa helyezett el a szlovák határ közelében, távol a lakott területektől.
A felvétel november 25-én készült, a nemzeti park most tette közzé. Egyben arra is figyelmeztetett, hogy egyre inkább számolni kell a medvék jelenlétével a területen. Lehetséges, hogy ez a példány is ott marad a téli nyugalmi időszakban.
Szakembereik korábban össze is állítottak egy listát azokról a szabályokról, amelyeket érdemes betartani az arra járóknak:
- Amennyiben medvével találkozik, hátráljon ki lassan azon az úton, amelyen jött, és kerülje ki minél nagyobb körben! Mindezt tegye csendben, lehetőleg úgy, hogy a medve ne lássa.
- Amíg a medve nem veszi észre, ne csapjon zajt!
- Ne zárja el a medve menekülési útvonalát, hagyjon neki helyet!
- Ha a medve nem észlelte a jelenlétét ne kiabáljon, zajongjon, csapkodjon, mert azt támadásnak veheti a ragadozó.
- Legyen különösen óvatos, ha a medvével közelről találkozik!
- Soha ne közelítse meg a medvét, még akkor sem, ha látszólag békés!
- Ne fordítson hátat az állatnak!
- Ne fusson el! (A medve 40 km/h sebességgel is tud futni.)
- Ha a medve észrevette, akkor emelje a kezét lassan a feje felé, és halkan beszéljen, énekeljen, fütyülgessen – hogy a medve emberként tudja azonosítani.
- Ha a medve észrevette, de nem vesz tudomást a jelenlétéről, nem érdeklődik, akkor lassan hátráljon ki a látóteréből!
Nemcsak az aggteleki szakemberek figyelmeztetnek a medvék jelenlétére. Tavaly nyáron például hetekig medvemegfigyelésekről szóltak a hírek.