Élet+Stílus hvg.hu 2019. november. 04. 12:15

Széthordják az amszterdamiak a régi épületek díszeit

És erre a városvezetés buzdít.

Igazi lokálpatrióta ötlettel állt elő az amszterdami városvezetés: a helyiek megkaparinthatják a városuk egy darabkáját, egészen a 17. századig visszamenőleg.

A várost megújító programok a második világháború előtt kezdődtek, és a hatvanas évekre halmokban álltak a nemkívánatos építési hulladékok. De nem ám téglatörmelék, hanem az épületek homlokzatáról levert vagy leesett díszítőelemek, oszlopok és egyéb emlékek.

A városvezetés viszont tisztában volt vele, hogy ami az egyik embernek szemét, az a másiknak kincs is lehet, ezért a “hulladékot” évtizedekig egy titkos helyen tárolták.

Az amszterdami régészeti és emlékművekért felelős részleg pedig úgy döntött, hogy ad egy második esélyt a több száz éves épületdíszeknek.

Egy 190 oldalas online katalógusban gyűjtötték össze a díszeket, és az állapotuk szerint osztályozták is őket: a skála a “teljes oromzattól” a "kőtörmelékig" terjed.

A kődarabok egy részéhez még az eredeti tervrajzokat vagy az adott házról készült fekete-fehér fotókat is be lehet szerezni illusztrációként.

A város egyik darabért sem számol fel semmit, de az értékesebbeknek szigorúbb tárolási feltételeket szabtak, főleg, ha jobban dokumentáltak vagy egészen jó állapotban vannak.

A jelentkezőknek meggyőző ötletekkel kell előállniuk, hogyan tervezik a jövőben használni a díszítőelemeket, mint például, hogy művészeti projektek részévé válnak vagy új épületeket díszítenek velük.

Az amszterdamiak december végéig nyújthatják be az ötleteiket, az egykori épületdarabokat pedig 2020 tavaszán lehet hazavinni.

(Guardian)

Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?