Élet+Stílus MTI 2019. október. 23. 21:44

Egy telefonbetyár elhitette egy íróval, hogy ő nyerte az irodalmi Nobelt

Durva beugratás áldozata lett John Banville.

Nem a Svéd Akadémiáról kezdeményezték azt a telefonhívást, amelynek következményeként durva beugratás áldozata lett John Banville ír író - közölte szerdán az irodalmi Nobel-díjat odaítélő testület.

Az írót az idei (és az elmaradt tavalyi) díj odaítélésének napján, október 10-én egy telefonáló, aki a Svéd Akadémia szóvivőjeként mutatkozott be, arról tájékoztatta, hogy neki ítélték oda az irodalmi Nobel-díjat. A férfi később újból felhívta, és telefonüzenetet hagyott, amelyben azt állította, hogy az akadémia az utolsó pillanatban visszavonta a díjat, mert tagjai nem értettek egyet a döntésben.

A durva telefonos beugratás miatt a Svéd Akadémia vizsgálatot indított annak kiderítésére, ki és honnan hívta fel John Banville-t az akadémia nevében azt állítva, hogy ő az irodalmi Nobel-díj idei nyertese.

A szerdai tájékoztatás szerint a kimenő telefonhívások átvizsgálása kizárta annak lehetőségét, hogy a megtévesztő hívást az akadémia valamelyik telefonjáról kezdeményezték volna. Mindazonáltal az átverést nagyon rafináltan megszervezték, mert a Svéd Akadémián szólt a telefon, amikor a becsapott szerző visszahívta a kijelzőjén megjelent telefonszámot.

Banville szerint a telefonos beugratást valószínűleg olyasvalaki követte el, aki le akarta járatni az akadémiát. "Az az érzésem, hogy nem ellenem irányult valójában. Szerintem azt gondolta, hogy nagy botrányt csinálok a sajtóban, és ez újabb vitát vált ki az akadémia tagjai között" - mondta az író a The Irish Times című lapnak, amelynek beszámolt az esetről.

A 2018-as irodalmi Nobel-díjat Olga Tokarczuk lengyel írónőnek, a 2019-es díjat pedig Peter Handke osztrák írónak ítélték oda.

Az akadémia tavaly egy szexuális zaklatási ügy kirobbanása és a nyertesek nevének kiszivárogtatása miatt súlyos válságon ment keresztül, ezért az irodalmi Nobel-díj átadását is egy évvel elhalasztották. A megújult akadémia idén ezért hirdetett két irodalmi Nobel-díjast.

Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.