Élet+Stílus hvg.hu/MTI 2019. október. 23. 15:04

Az eutanáziát választotta Marieke Vervoort belga paralimpiai bajnok

Tizenéves kora óta szenvedett a súlyos fájdalmakkal járó betegségben, 40 éves korában segítették halálba.

Elviselhetetlen fájdalmai miatt az eutanáziát választotta a gyógyíthatatlan, degeneratív gerincbetegségben szenvedő Marieke Vervoort belga paralimpikon. A sportolót kedden, 40 éves korában segítették halálba.

A néhány évvel ezelőtt visszavonult sportoló már 2008-ban aláírta a Belgiumban engedélyezett kegyes halálhoz szükséges papírokat.

A kerekesszékes atléta arany-, ezüst- és bronzérmeket is nyert a 2012-es londoni és a 2016-os riói paralimpián.

Marieke Vervoort, akinél tizenéves korában diagnosztizálták a súlyos fájdalmakkal járó betegséget, párbeszédet sürgetett világszerte az eutanáziáról.

"A kezemben vannak a szükséges papírok, de egyelőre még minden percet élvezek. Majd ha a pillanat elérkezik, majd ha több rossz napom lesz, mint jó, ezek rendelkezésre állnak, de még nincs itt az idő" – mondta még 2016-ban. Akkor jelezte, hogy a riói az utolsó sportversenye. Hozzátette: az, hogy lehetősége van befejezni az életét, reményt ad neki, az ő esete nyomán pedig intenzívebbé válhat a párbeszéd, a gondolkodás az eutanáziáról.

"Ha nem lennének meg a szükséges papírjaim, már öngyilkosságot követtem volna el. Remélem, más országokban, mint például Brazíliában is, lehet majd erről (az eutanáziáról) beszélni" – fogalmazott, és beszélt arról is: szerinte a választási lehetőség meghosszabbíthatja az emberek életét.

A világon elsőként Hollandiában legalizálták az eutanáziát 2002-ben, de végrehajtását szigorú szabályokhoz kötik ott és a később hasonlóan eljáró Belgiumban is.

Az önkéntes halált azoknak engedélyezhetik, akik állandó, szinte elviselhetetlen, kevéssé csillapítható fájdalommal járó, gyógyíthatatlan betegségben szenvednek, és az eutanáziát még teljesen tiszta tudatállapotban, cselekvőképesen kérelmezik írásban, ismételten.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.