És a csapadék is elmaradt az átlagostól.
Európai klímakutatók adatai szerint az idei volt a legmelegebb szeptember a Földön azóta, hogy a Copernicus Climate Change Service (C3S) 1981-ben elkezdte rendszeresen feljegyezni az időjárási adatokat.
A szolgálat szakemberei pénteken közölték, hogy a szeptemberi átlaghőmérséklet 0,57 Celsius-fokkal volt magasabb az 1980 és 2010 közötti globális szeptemberi átlaghőmérsékletnél, és szinte megegyezett az eddig legmelegebb, 2016-os szeptemberi átlaghőmérséklettel.
Európában szinte mindenhol az átlagosnál magasabb hőmérsékleteket mértek, és a csapadék is elmaradt az átlagostól.
A legmagasabb átlaghőmérsékleteket az Egyesült Államok középső és keleti részén, a mongóliai fennsíkon és az Északi-sarkvidék egyes térségeiben mérték. A jeges-tengeri jég kiterjedése 36 százalékkal maradt el az átlagostól, írták a szakértők.
Azonnal le kell állnunk a Föld kizsigerelésével, különben teljesen kiszárítjuk
„Talán a legfontosabb, amit ez az új különjelentés kimutatott, hogy a globális átlaghőmérséklethez képest körülbelül kétszer akkora mértékben melegszik a szárazföld, és ennek már most jelentősek a hatásai. Sok helyen vezet elsivatagosodáshoz vagy a száraz, aszályos időszakok meghosszabbodásához" - mondja Ürge-Vorsatz Diána, a CEU klímakutatója, az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) mérsékléssel foglalkozó munkacsoportjának alelnöke.
Az Európai Unió Copernicus Föld-figyelő programjának adatai szerint az elmúlt 12 hónapban szinte a teljes északi-sarki térségben és szinte egész Európában, valamint más kontinenseken és az óceánok térségében is az átlagosnál magasabb hőmérsékleteket mértek.