Legalább egy héten keresztül tombolni - mit tombolni, őrjöngeni - fog a kánikula Európa-szerte: a hőmérséklet több országban is 40 fok körül alakul majd, amit azonban a magas páratartalom miatt még forróbbnak fogunk érezni.
A nyugat-európai államokban várhatóan abszolút júniusi csúcsok is dőlhetnek, ugyanis a júniusi történelmi németországi csúcs 38,5, a franciaországi pedig 41,5 fok, mindkét rekord könnyen a múlté lehet.
Magyarországon szerencsére ennyire melegre most nem kell számítani, de csütörtökön a Nyugat-Dunántúlon 36 fok körüli délutáni csúcsok előfordulhatnak.
A Guardian összegzése szerint az, aki a következő egy hétben Spanyolországtól Svájcig valamelyik európai országban tartózkodik, az elviselhetetlen hőhullámra kell, hogy számítson. Az érintett országok amennyire lehet, felkészültek a hőségre: Párizsban például az önkormányzati épületekben "hűsölésre alkalmas" szobákat alakítottak ki, extra ivóvízkutakat nyitottak meg, az uszodák pedig késő estig tartanak nyitva. Arra számítanak, hogy a késő éjszakai hőmérséklet sem fog 20 fok alá süllyedni.
Az iskolákban elhalasztották a következő hét nap vizsgáit, az utcán vizet osztogatnak a hajléktalanoknak és a rászorulóknak, megpróbálják elkerülni a 2003-as augusztust, amely fatálisnak bizonyult az országban: körülbelül 15 ezer, főként idős ember halt meg a hőhullám idején, mikor a kórházak túlterheltek voltak.
Emmanuel Demaël francia meteorológus szerint Franciaországra túl korán csap le a hőség, júniusban szokatlan az ekkora kánikula, legutóbb 1947-ben volt ebben az időszakban hasonlóan meleg.
Hogy Rómában vagy Madridban a magasba szökik a higanyszál, az kevésbé meglepő, viszont a tartós perzseléshez kevésbé szokott területeken, városokban, így Berlinben és Svájcban is extrém meleg lesz. A német fővárosban 37 fokra készülnek, Svájcban is néhány helyen 37-39 fok között alakul majd a nappali átlaghőmérséklet. Dánia és Svédország déli részein is 30 fokos melegre számítanak.
A meteorológusok szerint a szaharai meleg párosulva a nyári viharokkal erős páratartalmat fog eredményezni, amely miatt időnként még melegebbnek fogjuk érezni a levegőt, a hőérzet akár 47 fokos is lehet.
A kutatók, meteorológusok azt állítják, hogy a globális felmelegedés következtében az ilyen hosszan tartó hőhullámok egyre gyakoribbak lesznek.