Múlt héten hat napon át 205 féle sörből válogathattak a szomjas városlakók a Szabadság téri Belvárosi Sörfesztiválon. A jövő hét a cseh remekeké lesz a WestEnd tetőteraszán. De vidéken sem marad torok szárazon, dübörög a szezon.
De mi is nevezhető ki sörfesztiválnak? A sörfesztivál, hogy egy régimódi szóval éljünk, a sörök seregszemléje, amit jellemzően szabadtéren, lehetőség szerint frekventált helyen rendeznek meg. Mivel a sörfesztivál helyszínét időszakosan „rendezik be” a célnak megfelelően, ez jellemzően kényelmetlen összecsukható sörpadokat és asztalokat jelent, így ezeknek a csúnya kertibútoroknak könnyebben megoldható a tárolása a sörfesztiváli szezonon kívül. A söröknek és a sörcsapoknak is többnyire lapra szerelhető faházikók adnak otthont.
Ennek köszönhetően minden hazai sörfesztivál megjelenése nem kicsit hasonlít a másikra, hiszen a vidám sörözés díszleteiből mindenütt hasonló Potyemkin-falvak épülnek. Mindez természetesen nem akadálya a vígasságnak, és annak, hogy a fesztivállátogatók bőséges mennyiségben fogyaszthassák söreiket.
És itt elérkezünk a sörfesztiválok nagy kérdéséhez, vagyis ahhoz, hogy ildomos-e a sört műanyag pohárból fogyasztani, vagy legyen a fesztiválnak saját – természetesen kötelezően megvásárolható – üvegpohara. Ez a kérdés a mai napig nem nyert megnyugtató választ – hiszen itt is kétfelé szakad a sörfesztiválozók népes tábora – de az utóbbi időkben az üvegpohár mintha nyerésre állna.
A sörfesztiválok között elég éles határvonalat húz meg még egy lényeges kérdés, ez pedig nem más, mint hogy a sört milyen körítéssel tálalják. Itt nem csak az ételválasztékra gondolunk, hanem arra, hogy némely fesztivál a látogatottságot gerjesztendő különféle zenei programokkal is erősít. Hogy ez mennyire fokozza a sörözési kedvet, arról is megoszlanak a vélemények.
A hosszú felvezetés után elérkeztünk a sörhöz, ami elvileg a sörfesztivál lelke lenne. Ez azonban egyre kevésbé tölti be ezt a szerepet. A sörfesztivál ugyanis egyre kevésbé a sörök seregszemléje, hiszen Budapesten – a Budapest Beer Week kivételével – a sörfesztiválok kínálata többé-kevésbé általában is megtalálható.
Épp ezért a magunk részéről kevésbé kedveljük azokat a sörfesztiválokat, ahol a kínálat mindenből merít, sokkal inkább vagyunk hívei az olyanoknak, melyek egy-egy ország söreit, vagy mint a Kisüzem és a Kraft Fesztivál, a hazai „kézműves” felhozatalát mutatják be. A sörfesztivál ugyanis nem attól lesz elit és frankó, ha több száz sört vonultat fel, hanem attól, hogy egy időben és egy helyen mutatja a sörvilág egy-egy szegmensét, azt viszont jól tematizálva, alkalmasint akár kostóló mennyiségekkel is bemutathatóvá teszi.
A beergeekek – a sörínyencek –, akik még az újhullámos sörök elképesztő választékában is egész jól eligazodnak, nyilván máshogy viszonyulnak a fesztiválokhoz, mint azok a laikusok, akiknek egy-egy sörfesztivál – legyen az a sajnálatosan kimúlt Főzdefeszt, a belga, a Belvárosi, vagy a legnagyobb hagyományú cseh – teremti meg a lehetőséget, hogy megismerjék, milyen izgalmas és sokszínű is a sörök világa.
Nyári menetrend:
VII. Veszprémi Sörfesztivál – június 13–16.
VII. Tatabányai Sörfesztivál – június 13–16.
XII. Budapesti Cseh Sörfesztivál – június 19–23.
V. Esztergomi Sörfesztivál – július 5–7.
V. Szegedi Nemzetközi Söröm Fesztivál – július 12–14.
V. Alsóörsi Sörfesztivál – július 10–14.
III. Tihanyi Kézműves Sörfesztivál – július 12–14.
V. Félegyházi Kézműves Sörfesztivál – július 19–20.
X. Fonyódi Sörfesztivál – augusztus 2–3.