A svéd aktivista kapta az AI legrangosabb kitüntetését.
Thunberg "hatalmas megtiszteltetésnek nevezte", hogy a mozgalom ilyen elismerésben részesült. "Az emberi jogok és az éghajlati válság kéz a kézben járnak. Az egyiket a másik nélkül nem tudjuk megoldani" – hangsúlyozta közleményében Greta Thunberg.
"Inspirál és alázatra sarkall bennünket az az elszántság, ahogyan ezek a fiatal aktivisták világszerte arra késztetnek mindannyiunkat, hogy szembenézzünk a klímakatasztrófa realitásaival" – olvasható Kumi Naidoo, az Amnesty International főtitkárának közleményében.
A szervezet még nem tette közzé az idei díjátadó ünnepség időpontját.
Az Amnesty International 2002-ben alapította meg a Lelkiismeret Nagykövete-díját, hogy ezzel olyan embereket és csoportokat tüntessen ki, akik "lelkiismeretüknek megfelelően cselekedve, előmozdítják az emberi jogok ügyét".
A korábbi díjazottak között van Václav Havel néhai cseh elnök, Nelson Mandela, a Dél-afrikai Köztársaság egykori elnöke és emberi jogi harcos, Malala Juszufzai, a nők oktatási jogaiért küzdő pakisztáni aktivista, Aj Vej-vej kínai képzőművész, a kanadai őslakosok jogaiért küzdő mozgalom és Alicia Keys énekesnő is.
A 16 éves Greta Thunberg alapította a Fridays for Future elnevezésű nemzetközi mozgalmat, amelynek célja, hogy felhívja a döntéshozók figyelmét az éghajlatváltozás problémájára. A svéd diáklány 2018. augusztus 20-án kezdte sztrájksorozatát. Azon a pénteki napon az iskola helyett a svéd törvényhozás épületéhez ment, hogy tüntessen a klímaváltozás elleni határozottabb fellépésért.
Sztrájksorozata globális tömegmozgalommá szerveződött, az eddigi egyik legnagyobb akciót március 15-én szervezték, 123 országban kétezernél is több helyszínen tartottak tüntetést, több mint 1,9 millió résztvevővel.
Thunberget tevékenységéért idén Nobel-békedíjra jelölték.