Élet+Stílus Tóth Sándor 2019. január. 18. 13:32

Bohóc a kereszten

A legbékésebbnek mondott izraeli városban, Haifában egy múzeumi kiállítás váltott ki hatalmas felháborodást a keresztények körében. Az ok: a keresztre feszített Ronald McDonald bohóc.

 Nem csoda, hogy a világ legismertebb és egyik legnagyobb gyorséttermi hálózata, a McDonald’s védjegyévé vált bohócnak nincs kedve mosolyogni a feszületen. Ugyanis így jelenik meg a McJesus című műalkotáson, amelyet Jani Leinonen finn művész jegyez.

thetablet.co

A fogyasztói társadalom ellen sajátos kifejezésmódjával érvényre juttató kritikájával már nem először hívja fel magára a figyelmet. Az általa vezetett „ételfelszabadító hadsereg” nevezetű csoport Ronald McDonald életnagyságú figuráját rabolta el 2011-ben egy helsinki McDonald’s étteremből, majd a megsemmisítésével fenyegette meg az étteremláncot, ha nem válaszol az üzlethálózattal kapcsolatos etikai kérdéseire. Az étteremlánc azonban nem tárgyalt vele, inkább a rendőrséget küldte rá.

Úgy látszik, Leinonen nem felejtett, s egész sorozatot hozott létre, amelybe belekomponálta McDonaldot. Az ételbohóc figuráját és az étteremlánc íves M védjegyeit jeleníti meg a guillotine alatt, szarkofágba zárva, kakukkos órán, fáraóként, Leninként és a keresztre feszített Jézusként. Ezek és más munkái is több kiállításon kaptak helyet, demonstrálva a fogyasztói konvenciók, reklámjelképek elleni fellépését.

A Haifa Művészeti Múzeum Sacred Goods – Szent áruk c. kiállítása is azzal a céllal jött létre, hogy bemutassa azokat az alkotásokat, amelyeken sajátos formában jelenik meg a konzumizmus bírálata. Az egyébként öt hónapja nyitva tartó kiállításon készült felvételek az interneten keresztül kezdtek terjedni.

haarets.co

 

S most januárra tetőzött a dolog: múlt pénteken több száz arab keresztény vonult a múzeum épülete elé, hogy kifejezze tiltakozását, s a McJesus eltávolítását követelje. A felháborodott tiltakozók köveket és Molotov-koktélt dobáltak a múzeumra, ahol három rendőr meg is sebesült. Nissim Talia múzeumigazgató ellenállt a követelés teljesítésének, de Miri Regev kulturális miniszter felkérte a botrányt kiváltó mű eltávolítására.

Jani Leinonen nálunk sem ismeretlen. Pár éve, 2014 júniusában a 3 hétig futó Hunger King – Éhségkirály című pop up kiállítás és perfomansz egyik bemutatkozója volt. A Finnagora projektet két finn művésszel közösen jegyezték. A gyorséttermek mintája által inspirált "étteremben" a – naponta limitált létszámban – betérők nem ételt kaptak, hanem az akkori minimálbér egy napra jutó összegét.

pto.hu

Az ötletgazda – a Finn Intézet támogatásával – ezzel tükröt akart állítani a fogyasztói társadalom elé, s a magyar kormány hajléktalanpolitikája ellen is tiltakozott vele.

Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.