A vadludak nagy része ott maradt az Öreg-tavon, mert nem riasztották el őket a tűzijátékok.
A tatai Öreg-tavon telelő több tízezernyi vízimadár nyugalma érdekében Tata Város Önkormányzata merészet lépett, és rendeletben tiltotta be november 1 - február 28. között a nagy fény- és hanghatással járó pirotechnikai termékek használatát.
Bár az Öreg-tó az egyik legjelentősebb gyülekezőhely a vadludaknak Európában, a sok ezernyi madár többsége (vagy mindegyike) a szilveszteri tűzijátékok hatására az elmúlt években mindig elmenekült ilyenkor. Sokszor hetekig is eltartott, mire visszamerészkedtek, de már jóval kisebb számban. A vadludak védelme miatt az Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) és a Száz Völgy Természetvédelmi Egyesület is támogatta azt a petíciót, amelyet több mint 3000-en írtak alá, a város képviselő-testülete pedig végül egyhangúan támogatta a kezdeményezést, hogy szilveszterkor ne lehessen tűzijátékozni a városban.
a tapasztaltak messze felülmúltak minden várakozást!
Már a szilveszter előtti napok is szokatlanul csendben teltek a városban, és ugyanígy történt szilveszterkor is: alkonyatkor mintegy 23 000 vadlúd húzott be éjszakára, és miközben a környező településekről már jócskán hallatszottak a távoli dörrenések, Tatán szinte hihetetlen volt a nyugalom.
Azt írják, a szilveszteri éjszaka csendjét csupán egy-egy (illegálisan használt) petárda tompa puffanása zavarta meg és mindössze egy-egy városszéli tűzijáték fénye látszott. Bár éjfékor mégiscsak elindult némi tűzijátékozás, de ez a korábbi évek szintjét meg sem közelítette. A város legmagasabb pontjáról jól lehetett látni, hogy Tatán akadtak tűzijátékok, de lényegesen kevesebb helyszínen és jóval rövidebb ideig tartottak, miközben a környező községekben jóval nagyobb tűzijátékozás zajlott, mint a tízszer nagyobb Tata városában.
Az óvatosságukról ismert vadludak negyed óra elteltével kezdtek el kirepülni az Öreg-tóról, de jellemzően csak kisebb csapatokban, a többség az első riadalom után visszaszállt a tó vizére.
A városban egyébként volt utcai szilveszteri rendezvény, de ezen tűzijáték helyett csillagszórókat osztogattak, a helyiek így ünnepeltek.
Az MME tagjai végül január elsején reggel felmérték az Öreg-tó madárvilágát, és örömmel állapították meg, hogy
a ludak nagy része, több mint tízezer madár itt maradt, amire az elmúlt harminc évben csak háromszor akadt példa.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület köszönetét fejezi ki Tata városának, a képviselő-testületnek és mindazon lakóknak, akik fontosnak tartották a tűzijátékozás korlátozását, a helyi rendelet betartását, a kisgyermekek és a társállatok nyugalmát, és persze az Öreg-tó nemzetközi természetvédelmi jelentőségének megőrzését!